eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie a aneks do umowy na czas określony

Wypowiedzenie a aneks do umowy na czas określony

2012-01-16 11:52

Jeżeli pracodawca chce mieć możliwość wypowiedzenia umowy na czas określony (która została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy), musi podpisać z pracownikiem porozumienie/aneks do umowy.

Przeczytaj także: Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Pytanie: W umowie o pracę na czas określony nie wpisałam długości okresu wypowiedzenia, natomiast w informacji dla pracownika napisałam, że o okresie wypowiedzenia mówi art. 33. Jak teraz naprawić błąd?

Odpowiedź: Jeżeli pracodawca chce mieć możliwość wypowiedzenia umowy na czas określony (która została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy), musi podpisać z pracownikiem porozumienie/aneks do umowy.

Nie ma klauzuli - nie ma wypowiedzenia

Co do zasady, umowy na czas określony nie mogą być wypowiadane. Wyjątkowo, strony w umowie, która jest zawarta na co najmniej 6 miesięcy, mogą zastrzec możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. W przeciwnym razie umowa może rozwiązać się:
  • z upływem terminu, na jaki została zawarta,
  • za porozumieniem stron lub
  • bez wypowiedzenia (np. dyscyplinarnie).
Sama informacja nie wystarczy

Jeżeli w umowie z pracownikiem zabraknie zapisu o możliwości jej wypowiedzenia, nie można będzie jej rozwiązać w tym trybie, nawet jeżeli w informacji o warunkach zatrudnienia taka "opcja" została podana. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji będzie podpisanie z pracownikiem aneksu do umowy (porozumienia stron), w którym zostania wpisana klauzula o możliwości wypowiedzenia umowy (por. uchwała SN z 14 czerwca 1994 r., I PZP 26/94, OSNAPiUS 1994/8/126).

Wypowiedzenie zmieniające nie wchodzi w grę

W sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca nie będzie też mógł zmienić zapisów umowy przez zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego. Dzieje się tak, ponieważ do tego sposobu rozwiązania umowy stosuje się bezpośrednio przepisy o wypowiedzeniu definitywnym. W związku z tym umowy na czas określony, która nie zawiera klauzuli o możliwości wypowiedzenia, nie będzie można też zmienić w drodze jednostronnej decyzji pracodawcy, jaką jest zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.

Podstawa prawna:
  • art. 29 § 3 pkt 4, art. 33, art. 42 § 1 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: