eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Zawarcie umowy przez telefon

Zawarcie umowy przez telefon

2011-10-21 11:33

Przeczytaj także: Umowa cywilnoprawna: jak ją napisać?


Regulaminy sprzedaży

Przedsiębiorcy stosujący "telefoniczny" sposób zawierania umów z reguły posługują się regulaminami sprzedaży. Gdy dochodzi do sporu na tle tego, czy umowa w ogóle została zawarta, a jeśli nawet tak, to jakie są prawa i obowiązki stron, przedsiębiorcy ci wskazują na postanowienia zawarte w swoich regulaminach. Można mieć jednak poważne wątpliwości, czy w konkretnym przypadku postanowienia takiego regulaminu są wiążące.

Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy. Wynika to z art. 384 § 1 K.c. Przy zawieraniu umowy przez telefon w ogóle nie dochodzi do doręczenia regulaminu. Tylko wtedy, gdy posługiwanie się wzorcem jest w stosunkach danego rodzaju zwyczajowo przyjęte, wiąże on także wtedy, gdy druga strona mogła się z łatwością dowiedzieć o jego treści.

Nie dotyczy to jednak umów zawieranych z udziałem konsumentów, z wyjątkiem umów powszechnie zawieranych w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego (art. 384 § 2 K.c.). W przypadku umów sprzedaży można mieć wątpliwości, czy ten wyjątek ma zastosowanie. Z reguły więc, jeśli klient w trakcie rozmowy telefonicznej, podczas której miało dojść do zawarcia umowy w ogóle nie został poinformowany o takim regulaminie i jego treści, to powoływanie się na zawarte w nim zapisy będzie w zdecydowanej większości przypadków bezskuteczne.

Na co się zgodzić?

Wprawdzie to sprzedający będzie musiał w razie sporu udowodnić, że do zawarcia umowy doszło oraz wykazać, jaka była jej treść. Jednak już sama perspektywa prowadzenia takiego sporu, otrzymywanie wezwań do zapłaty i grożenie wpisaniem do rejestru dłużników sprawia, że w rozmowach z konsultantami oferującymi swoje produkty należy zachować ostrożność.

Jeśli nie chcemy zawrzeć umowy przez telefon, najlepiej jest dla uniknięcia późniejszych wątpliwości wyraźnie oświadczyć, że treść rozmowy nie może być traktowana jako zgoda na zawarcie umowy, w tym umowy na próbę.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: