eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca

Godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca

2011-09-23 12:45

Sprawdź, jak można zaoszczędzić, wpisując do umowy o pracę pracownika niepełnoetatowego godziny ponadwymiarowe, nie łamiąc przy tym prawa.

Przeczytaj także: Pracownik niepełnoetatowy a norma czasu pracy

Normy niepełnoetatowca identyczne jak pełnoetatowca

Normy czasu pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy są takie same, jak normy pełnoetatowców. Jeżeli przykładowo pracownik, do którego stosuje się przepisy Kodeksu pracy, zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu pracuje 4 godziny dziennie, to pracę w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia dobowej normy czasu pracy rozpoczyna po 8. godzinie. Natomiast praca nadliczbowa z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej występuje po przeciętnie 40. godzinie pracy.

Przykład:
Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w wymiarze 1/4 etatu, wykonuje pracę od poniedziałku do czwartku po 2 godziny. W jednym dniu okresu rozliczeniowego (w środę) został 4 godziny dłużej i pracował w sumie 6 godzin. Ponieważ pracownik nie przekroczył 8-godzinnej dobowej normy czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych z tego tytułu nie wystąpiła. Nie można także mówić o pracy w godzinach przekraczających 40-godzinną normę średniotygodniową.

Ustal godziny rozliczane jak nadliczbowe

Pracodawca musi jednak pamiętać, że w przypadku pracownika niepełnoetatowego ma inny, dodatkowy obowiązek. Otóż, do jego umowy o pracę powinien wprowadzić zapis o dopuszczalnej liczbie godzin pracy ponad określony w umowie wymiar, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia obliczanego jak za pracę w godzinach nadliczbowych - czyli tzw. godziny ponadwymiarowe.

Uwaga!
Maksymalny wymiar czasu pracy, którego przekroczenie będzie uprawniało pracownika zatrudnionego na część etatu do otrzymania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, powinieneś określić:
  1.  powyżej wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika niepełnoetatowego,
  2. poniżej maksymalnego wymiaru pracy wynikającego z pełnego wymiaru czasu pracy.
Co zakwestionuje PIP?

Część pracodawców pisze, że uprawnienie do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje, gdy pracownik zatrudniony w systemie podstawowym będzie pracował ponad pełny etat, tj. ponad 8 godzin na dobę, przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Pamiętaj, że takie zapisy są kwestionowane przez inspektorów pracy. Można więc zapisać: "do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych uprawnia pracownika praca ponad 7 godzin na dobę, przeciętnie 39 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy".

Można zaoszczędzić, nie łamiąc prawa

Z punktu widzenia pracodawcy rozwiązanie najtańsze to zapisanie w umowie o pracę, że dopiero przekroczenie przeciętnie 39 godzin tygodniowo w danym okresie rozliczeniowym będzie uprawniać pracownika niepełnoetatowego do wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w nadgodzinach. Ustalenie takiej granicy nie oznacza jednak, że jej przekroczenie powoduje pracę w godzinach nadliczbowych. Są to jedynie godziny podobnie wynagradzane.

Podstawa prawna:
  • art. 151 § 5 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: