eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca na zwolnieniu lekarskim a dyscyplinarka

Praca na zwolnieniu lekarskim a dyscyplinarka

2010-05-17 13:42

Przeczytaj także: Utrata uprawnień a bieg terminu zwolnienia


Przedstawiony wcześniej pogląd znajduje swe potwierdzenie w orzeczeniu z 1 lipca 1999 r. (I PKN 139/99, OSNP 2000, Nr 20, poz. 741), w którym to skład orzekający uznał, że nadużycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego może stanowić podstawę niezwłocznego rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę jedynie w sytuacji, gdy stanowi równocześnie ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

A zatem, nie w każdym przypadku nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego stanowi podstawę uzasadniającą natychmiastowe rozstanie z pracownikiem. Potwierdza to m.in. pogląd wyrażony przez SN w uzasadnieniu do orzeczenia z 21 stycznia 1999 r. (I PKN 553/98, OSNP 2000, Nr 5, poz. 185), w myśl którego jednorazowe postępowanie pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego od pracy, sprzeczne z celem tego zwolnienia, lecz podyktowane koniecznością życiową, może w okolicznościach sprawy nie stanowić ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

W podobnym tonie SN wypowiedział się w wyroku z 19 stycznia 1998 r. (I PKN 486/97, OSNP 1998, nr 23, poz. 687), uznając, że nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wykonywanie w czasie zwolnienia chorobowego pracy, która nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarskimi.

Reasumując, decyzja o natychmiastowym zwolnieniu pracownika z powodu wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem powinna być podejmowana z dużą dozą ostrożności. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 K.p. jest ostatecznością, wobec czego wskazane jest, aby stosowane było jedynie w wyjątkowych okolicznościach, a więc m.in. wówczas, gdy pracownikowi można udowodnić co najmniej rażące niedbalstwo.

WAŻNE!

Przy okazji poruszanego tu zagadnienia warto przypomnieć, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Jednakże, co wyraźnie podkreślił SN we wspomnianym już powyżej orzeczeniu z 1 lipca 1999 r. (I PKN 136/99), nadużycie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego samo w sobie nie może być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: