eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracownik młodociany a czas pracy

Pracownik młodociany a czas pracy

2010-04-21 00:55

Przeczytaj także: Prace wzbronione młodocianym - wyjątkowa dopuszczalność


Przykład

Szeregi firmy zasiliła siedemnastoletnia uczennica wieczorowej szkoły zawodowej. Obowiązkowe zajęcia szkolne, na które uczęszcza odbywają się w poniedziałki, środy i piątki i trwają 4 godziny.

Dla pracodawcy oznacza to, że dobowy wymiar pracy młodocianej pracownicy w dni, w które uczęszcza do szkoły nie może przekroczyć 4 godzin. W pozostałe dni (wtorki, czwartki) nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica pozostawała w pracy dłużej (maksymalnie 8 godzin).

Uwaga przerwa!

W przypadku zatrudniania młodocianych nie można również zapominać o przysługujących im przerwach. Zgodnie bowiem z art. 202 § 3 K.p., jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany zapewnić mu 30-minutową, trwającą nieprzerwanie przerwę, którą musi wliczyć do czasu pracy.

Przykład

Siedemnastoletni pracownik spędza na obowiązkowych zajęciach szkolnych 14 h tygodniowo (wtorek-piątek od 8.15- 11.45). Pracuje natomiast 26 h tygodniowo w:
  • poniedziałki- 8h,
  • wtorki- 4h,
  • czwartki- 6h,
  • piątki- 6h,

Dopuszczalne dobowe normy pracy nie zostały w tym przypadku przekroczone. Pracodawca musi pamiętać jedynie, aby- w poniedziałki, czwartki i piątki- zapewnić młodocianemu 0,5 godziny przerwy w pracy.

Młodociany nie popracuje dłużej ani w nocy

Dywagując nad czasem pracy młodocianego, nie sposób nie wspomnieć o istniejącym zakazie zatrudniania go w nadgodzinach oraz w porze nocnej (por. art. 203 § 1 K.p.). Pora nocna przypada tu- co do zasady- pomiędzy 22.00 a 6.00. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku młodocianych wymienionych w art. 191 § 5 K.p., a więc tych, którzy:
  • nie ukończyli gimnazjum,
  • nieposiadają kwalifikacji zawodowych do odbycia przygotowania zawodowego,
  • nie mają 16 lat i nie ukończyli gimnazjum, ,
  • nie mają16 lat i ukończyli gimnazjum

- pora nocna jest nieco dłuższa i obejmuje godziny pomiędzy 20.00 a 6.00.

Ile nieprzerwanego odpoczynku?

Tak, jak „zwykłym” pracownikom, młodocianym należy zapewnić nieprzerwany odpoczynek dobowy i tygodniowy. Ustalając zatem godziny pracy młodego pracownika, należy wziąć pod uwagę, że przysługuje mu obejmująca porę nocną, nieprzerwana przerwa, która powinna trwać co najmniej 14 godzin, oraz minimum 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: