eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracownik młodociany a czas pracy

Pracownik młodociany a czas pracy

2010-04-21 00:55

Przeczytaj także: Prace wzbronione młodocianym - wyjątkowa dopuszczalność


Wymiar i rozkład czasu pracy przy pracach lekkich

Pracodawca ma możliwość zatrudnić młodocianego w celu innym niż przygotowanie zawodowe- zezwala na to art. 200 K.p., przy czym należy pamiętać, że także w tym przypadku konieczne jest zsynchronizowanie wymiaru i rozkładu czasu pracy z liczbą godzin, które młodociany spędza w szkole.

W okresie odbywania zajęć szkolnych tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy pracach lekkich nie może przekraczać 12 godzin. Natomiast w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych młodociany może pracować maksymalnie 2 godziny.

Jeszcze inaczej jest podczas ferii szkolnych. Otóż, wymiar czasu pracy nie może wówczas przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. W przypadku młodocianego w wieku do 16 lat dobowy wymiar czasu pracy nie może być wyższy niż 6 godzin.

Warto podkreślić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby młody pracownik zatrudniony przy pracach lekkich, pracował u więcej niż jednego pracodawcy. Należy jednak pamiętać o tym, żeby wymiar jego czasu pracy nie przekraczał wskazanych powyżej norm dobowych i tygodniowych. Stąd też obowiązkiem pracodawcy jest- przed nawiązaniem stosunku pracy- uzyskanie od młodocianego oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.

Zatrudnianie młodocianego personelu przy pracach lekkich nie zwalnia szefa z generalnych powinności i zakazów, które obejmują tę grupę pracowników. Chodzi tu m.in. o zakaz zatrudniania przy pracach wzbronionych oraz o konieczność przestrzegania regulacji w zakresie dobowego i tygodniowego, nieprzerwanego odpoczynku.

Przykład

Pracodawca zatrudnia uczących się młodocianych przy pracach lekkich. Rytm pracy w firmie uzależniony jest od liczby napływających zamówień. Szef zasadniczo przestrzega obowiązującego młodocianych wymiaru czasu pracy, ale zdarza się, że natłok zleceń powoduje, iż zatrzymuje ich w firmie dłużej. Wydłużony czas pracy rekompensuje im dniami wolnymi, których udziela w okresie spokojniejszym dla firmy.

Zachowanie pracodawcy należy uznać za nieprawidłowe. Tygodniowe normy czasu pracy młodocianych mają charakter sztywny, co oznacza, że niedopuszczalne jest ich przedłużanie. Ponadto szef najwyraźniej zapomniał o bezwzględnym zakazie zatrudniania młodych ludzi w godzinach ponadwymiarowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: