eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy za porozumieniem

Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy za porozumieniem

2009-07-29 14:10

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym otrzymał intratną propozycję pracy. Zwrócił się więc do obecnego pracodawcy o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Szef nie oponował, ale stwierdził, że porozumienie w tej kwestii jest możliwe dopiero po powrocie zatrudnionego z urlopu. Czy należy przyznać mu słuszność? Czy urlopowany pracownik może wnioskować o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron dopiero wówczas, gdy wróci z wypoczynku?

Przeczytaj także: Zaległy urlop wypoczynkowy

Strony muszą się zgadzać

Przypomnijmy, zgodnie z art. 30 K.p., do rozwiązania umowy o pracę może dojść na skutek:
  • porozumienia stron,
  • oświadczenia jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  • oświadczenia jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia,
  • upływu czasu, na który została zawarta,
  • nadejścia dnia ukończenia pracy, dla której wykonania strony ją zawarły.

Istotą rozwiązania umowy o pracę na mocy wzajemnego porozumienia jest zgodne oświadczenie woli stron i to nie tylko w sprawie samego rozwiązania umowy, ale i innych okoliczności towarzyszących ustaniu stosunku pracy. Chodzi tu min. o jednomyślne ustalenie, w jakim terminie umowa ulegnie rozwiązaniu.

O porozumieniu tylko w K.c.

Kodeks pracy nie zawiera unormowań, które dotyczyłyby treści czy też formy porozumienia stron. Dlatego też zastosowanie znajdują tu przepisy Kodeksu cywilnego (art. 66 K.c. i następne w zw. z art. 300 K.p.). Pogląd ten znajduje swoje potwierdzenie w wyroku SN z 4 października 2000 r. (I PKN 58/00, OSNP 2002, Nr 9, poz. 211).

Urlop nie przeszkadza

Opierając się na przepisach K.c., należy podkreślić, że forma zawartego przez strony porozumienia jest dowolna. Dla celów dowodowych stosowniejsze jednak wydaje się zachowanie tu formy pisemnej. Ustawodawca nie ogranicza też w żaden sposób momentu, w jakim może dojść do porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, aby pracownik i pracodawca porozumieli się w tej kwestii w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika- podobnego zdania był SN w wyroku z 12 listopada 2003 r. (I PK 593/02).
Przeczytaj także: Telefon służbowy na urlopie Telefon służbowy na urlopie

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: