eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy za porozumieniem

Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy za porozumieniem

2009-07-29 14:10

Przeczytaj także: Zaległy urlop wypoczynkowy


Stanowisko szefa, o którym mowa we wstępie, należy uznać za błędne. Nie należy bowiem uzależniać możliwości rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem od powrotu pracownika z urlopu. Warto jednak pamiętać, że strony mają prawo dowolnie określić termin ustania łączącego je stosunku pracy.

Natychmiast, za tydzień, za miesiąc albo pod warunkiem

Porozumieniem stron objęta jest także data rozwiązania umowy o pracę- pracodawca i pracownik mogą zatem zgodzić się, że nastąpi to wraz z zawarciem porozumienia. Warto tu jednak zwrócić uwagę, że pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na niezwłoczne rozstanie z pracownikiem, a odmowa rozwiązania umowy o pracę w terminie wskazanym przez podwładnego nie stanowi czynu niedozwolonego w rozumieniu art. 415 K.c. (por. wyrok SA w Warszawie z 7 października 2004 r., III APa 67/04, Apel.- W-wa 2005, Nr 3, poz. 13).

Jednocześnie nie istnieją też żadne przeszkody prawne, aby strony ustaliły, że do rozwiązania umowy o pracę dojdzie w terminie dość odległym od daty zawarcia porozumienia (por. wyrok SN z 4 listopada 2004 r., I PK 653/03, OSNP 2005, Nr14, poz. 204).

Jeżeli termin rozwiązania umowy nie wynika bezpośrednio z treści zawartego porozumienia, to należy uznać, iż rozwiązanie następuje w dacie, w której strony się porozumiały. Analogiczna wykładnia wynika z wyroku SN z 11 stycznia 2001 r. (I PKN 844/00, OSNP 2002, Nr 18, poz. 432), w którego uzasadnieniu stwierdzono, że ustalenie konkretnej daty nie jest konieczne do rozwiązania stosunku pracy w drodze porozumienia stron. Jeżeli strony jej nie ustalą, w sposób choćby dorozumiany, to stosunek pracy zostaje rozwiązany w dniu zawarcia porozumienia (podobnie jak przy zawarciu umowy o pracę, gdy nie zostanie określony dzień rozpoczęcia pracy, to stosunek pracy nawiązuje się w dniu zawarcia umowy - art. 26 K.p).

Termin ustania stosunku pracy nie musi być jednak określony konkretną datą. Zgodnie bowiem z opinią SN wyrażoną w wyroku z 20 czerwca 2001 r. (I PKN 474/00, OSNP 2003, Nr 8, poz. 203), nie jest wykluczone rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron pod warunkiem rozwiązującym. Sposobność ta jest rozwiązaniem wynikającym z regulacji prawa cywilnego. Stosownie bowiem do art. 89 K.c. powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej można uzależnić od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

A zatem strony mogą ustalić w porozumieniu, że umowa o pracę rozwiąże się np. w chwili, gdy produkcja sięgnie określonego poziomu, gdy zostanie uruchomiona kolejna linia produkcyjna, czy też w momencie gdy firma osiągnie określony zysk.
Przeczytaj także: Telefon służbowy na urlopie Telefon służbowy na urlopie

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: