eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Inwestycje budowlane - zmiany prawne

Inwestycje budowlane - zmiany prawne

2009-06-19 13:48

Przeczytaj także: Prawo budowlane łamie prawa konstytucyjne?


Do dnia 1 stycznia 2009 roku omawiana regulacja obejmowała również nabycie od podatnika składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku nabycia składników majątkowych odpowiedzialność powstawała, jeżeli ich wartość jednostkowa wynosiła co najmniej 15.000 zł. Składniki majątku definiowane były jako aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości, z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych należności okresowych. Obejmowały zatem również nieruchomości.

W poprzednim stanie prawnym nabycie nieruchomości od przedsiębiorcy wiązało się z ryzykiem ponoszenia odpowiedzialności podatkowej za zobowiązania owego przedsiębiorcy do wartości nabytej nieruchomości. Po nowelizacji ryzyko takie nie występuje, o ile nieruchomość nie stanowi przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Stąd przed zawarciem transakcji nabycia nieruchomości inwestorzy nie będą zmuszeni uzyskiwać zaświadczeń o braku zaległości podatkowych zbywcy, w celu uchronienia się od odpowiedzialności za te zobowiązania.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Dnia 27 lutego 2009 roku weszła w życie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, zastępująca poprzednią ustawę z 2005 roku. Dotychczasowa ustawa, w opinii wielu ekspertów, nie spełniła swojej roli. Na jej podstawie nie udało się zrealizować żadnej inwestycji.

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jest formą długoterminowej współpracy sektora prywatnego i publicznego przy przedsięwzięciach mających na celu realizacje zadań publicznych, w szczególności przy realizacji inwestycji związanych z rozbudową przede wszystkim infrastruktury lub budownictwem. Dzięki takiej współpracy mogą powstawać nowe drogi, parkingi, obiekty sportowe, szpitale, szkoły itp.

Celem nowej ustawy było przede wszystkim zlikwidowanie ograniczeń administracyjnych utrudniających realizację inwestycji z udziałem instytucji publicznych i przedsiębiorstw prywatnych. W nowej ustawie zostało wprowadzonych wiele zmian ułatwiających i przyśpieszających realizację inwestycji w ramach PPP.

Nowelizacja likwiduje obowiązek przeprowadzania analiz poprzedzających rozpoczęcie inwestycji w ramach partnerstwa. Konieczność ich prowadzenia uważana była za podstawową przeszkodę w realizacji projektów na podstawie uprzednio obowiązującej ustawy o PPP.

Nowa ustawa nie zawiera katalogu przedsięwzięć, które mogą być objęte partnerstwem, pozostawiając stronom swobodę ustalania przedmiotu umowy. Ustawa wymienia jedynie podstawowe elementy, które muszą się znaleźć w umowie. Strony mają zatem możliwość elastycznego kształtowania treści zawieranej umowy. W umowie partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części wydatków na jego realizację lub poniesienia ich przez osobę trzecią. W ustawie przewidziano również możliwość wykorzystania środków unijnych przy realizacji inicjatyw w ramach PPP.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: