eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Inwestycje budowlane - zmiany prawne

Inwestycje budowlane - zmiany prawne

2009-06-19 13:48

Przeczytaj także: Prawo budowlane łamie prawa konstytucyjne?


Zgodnie z przepisami przejściowymi, opisane wyżej zwolnienie obejmie również niewymagalne w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej należności i opłaty roczne związane z uzyskaniem przed wejściem w życie ustawy nowelizującej prawa do wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. Zważywszy na znaczną ilość gruntów rolnych w obrębie miast (w samej Warszawie stanowią one niemal 30% jej całego obszaru), wprowadzona nowelizacja istotnie wpłynie na wzrost podaży na rynku nieruchomości inwestycyjnych, a w konsekwencji ma szansę wpłynąć na obniżenie ich ceny. W związku ze zniesieniem obowiązku odrolnienia gruntów rolnych położonych w granicach miast, a w konsekwencji skróceniem procesu przygotowywania inwestycji oraz zniesieniem wymienionych wyżej opłat za wyłączenie nieruchomości z produkcji rolnej, obniżeniu ulegną dodatkowo nakłady związane z samym procesem inwestycyjnym.

W dniu 12 lutego 2009 roku do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt ustawy (druk sejmowy nr 1857), który w razie jego uchwalenia w zaproponowanym kształcie znacząco zmodyfikuje omówioną wyżej nowelizację, rozszerzając ułatwienia dotyczące zmiany użytkowania gruntów rolnych na obszary zurbanizowane, leżące także na terenach wiejskich. Nowelizacja wprowadza pojęcie obszaru urbanizacji, przez który rozumie się "obszar na którym przewiduje się lokalizację zabudowy (obszar rozwoju zabudowy), bądź uzupełnienie zabudowy (obszar kontynuacji zabudowy), wyznaczony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, którego granice są wyznaczone przy uwzględnieniu istniejącej struktury podziałów geodezyjnych terenu, w ramach określonych, w ocenie aktualności studium, potrzeb rozwoju gminy w odniesieniu do poszczególnych rodzajów użytkowania terenu, zapewniający możliwość realizacji potrzeb wspólnoty gminnej, a w tym w szczególności lokalnego uzbrojenia terenu (…)".

Zaproponowane w projekcie ustawy poprawki przewidują przede wszystkim:
  1. Obowiązek wskazania gruntów rolnych i leśnych przeznaczonych na ewentualne cele nierolnicze i nieleśne w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (a nie jak dotychczas w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;
  2. Rezygnację z obowiązku uzyskania zgody właściwych organów administracji publicznej na zmianę przeznaczenia gruntów położnych w granicach wyznaczonego w studium obszaru urbanizacji.
Zobowiązania podatkowe zbywcy nieruchomości

Polskie prawo podatkowe przewiduje instytucję odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe podatnika. Na podstawie tej instytucji osoby inne niż podatnik mogą, w określonych sytuacjach wynikających z faktu ich wzajemnych relacji gospodarczych lub prawnych, odpowiadać za zaległości podatkowe podatnika. Jednym z przypadków takiej odpowiedzialności jest nabycie od podatnika przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 112 Ordynacji podatkowej). W tym przypadku nabywca odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze zbywcą za jego zaległości podatkowe powstałe do dnia nabycia i związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

poprzednia  

1 2 3 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: