eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Gospodarowanie nieruchomościami - uprawnienia zawodowe

Gospodarowanie nieruchomościami - uprawnienia zawodowe

2009-04-23 12:11

30 kwietnia 2009 r. wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (zwane dalej: "Rozporządzeniem") (Dz.U.2009.60.496). Zmiany mają na celu doprecyzowanie i uściślenie obowiązujących przepisów. Nowe rozporządzenie ma usprawnić procedurę przeprowadzenia postępowania kwalifikującego, zwłaszcza pod względem jego rzetelności, a także dokładności.

Przeczytaj także: Umowa pośrednictwa a brak licencji

W pierwszej kolejności Rozporządzenie uściśla rodzaj dokumentów składanych przez kandydatów ubiegających się o odbycie praktyki zawodowej. Zgodnie ze zmianą wniosek taki kandydat składa po spełnieniu wymogów zawartych w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, czyli po ukończeniu studiów wyższych, a w przypadku praktyk dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych studiów wyższych magisterskich, oraz po ukończeniu studiów podyplomowych.

Zmiany nakładają także na organizatora praktyki zawodowej obowiązek wpisania w dzienniku praktyk numeru tego dziennika, danych prowadzącego praktykę a także imienia i nazwiska kandydata.

Rozporządzenie wymaga także, aby po zakończeniu praktyki prowadzący je sprawdził czy zostały spełnione warunki odbycia praktyki, a następnie na potwierdzenie tego, aby złożył dokumentujący to podpis. Potwierdza on tym samym, że czynności dokonane przez kandydata oraz prowadzącego praktykę zostały wykonany w sposób prawidłowy, a także że zrealizowano program tej praktyki oraz że został poświęcony wymagany czas na wykonanie poszczególnych zadań w ramach praktyki zawodowej, jak również na odbycie całej praktyki.

Ponadto Rozporządzenie zmienia zasady przeprowadzania części ustnej egzaminu dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych, uproszczając tym samym procedurę jego przeprowadzenia i usuwając wątpliwości odnośnie jego oceny. Wprowadzono stałą liczbę pytań do każdego z bronionych przez kandydatów projektów operatów szacunkowych, a także zrezygnowano z dotychczasowego podziału pytań na podstawowe i uzupełniające. Ponadto przywrócono zasadę dotyczącą uznawania części ustnej egzaminu jako zakończonej z wynikiem pozytywnym, gdy kandydat otrzyma 60% punktów z ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania na postawione pytania.

Rozporządzenie wskazuje także że sprawy które zostały wszczęte przed jego wejściem w życie, a nie zostały zakończone – powinny być prowadzone z uwzględnieniem nowych rozwiązań. Nie dotyczy to jednak wszystkich czynności a jedynie postępowań w sprawach nadania uprawnień i licencji zawodowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: