eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Biura informacji gospodarczej - zmiany

Biura informacji gospodarczej - zmiany

2009-04-22 13:31

W dniu 21 kwietnia 2009 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, przedłożony przez ministra gospodarki.

Przeczytaj także: Jak wpisać dłużnika do BIG?

Możliwość przekazywania informacji o zaległych zobowiązaniach przez wszystkich wierzycieli, a nie tylko przedsiębiorców, usprawnienie współpracy między biurami informacji gospodarczej (BIG) a Biurem Informacji Kredytowej (BIK) oraz lepsza ochrona wierzycieli to najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Duża liczba zmian spowodowała, że Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowy projekt ustawy, który zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę z 14 lutego 2003 r. Taki tryb wynika przede wszystkim z dużej liczby wprowadzonych poprawek oraz zgłaszanej przez przedsiębiorców potrzeby sprawniejszej weryfikacji wiarygodności płatniczej przed zawarciem umowy. Zbudowanie obiektywnej i weryfikowanej bazy dłużników może mieć szczególny wymiar w czasach kryzysu, kiedy wiarygodność kontrahentów i konsumentów nabiera dużego znaczenia. Nowe przepisy umożliwią usprawnienie działalności biur informacji gospodarczej poprzez lepszą wymianę informacji.

W projekcie ustawy w miejsce dotychczas funkcjonujących określeń „przedsiębiorca” i „konsument” wprowadzono - „wierzyciel” i „dłużnik”. Wierzycielem będzie osoba fizyczna, której wierzytelności zostały potwierdzone prawnie, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której (w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej lub stosunkiem prawnym) przysługują wierzytelności (np. spółdzielnia mieszkaniowa czy jednostka budżetowa gminy). Dłużnikami, w rozumieniu zaproponowanych przepisów, będą ww. wymienione osoby fizyczne i prawne zobowiązane względem wierzyciela w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym, np. najemca nie będący członkiem spółdzielni zobowiązany z tytułu umowy najmu. Podano dwie definicje: dłużnika niebędącego konsumentem (w definicji tej nie mieszczą się osoby fizyczne) i dłużnika będącego konsumentem, będą nimi np. dłużnicy alimentacyjni.

Nowa ustawa wprowadza ułatwienia związane z udostępnianiem informacji gospodarczych. Informacje o zobowiązaniach będą przekazywane przez wszystkich wierzycieli. Obowiązujące w tej chwili przepisy pozwalają tylko niektórym przedsiębiorcom na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach. Tymczasem z zatorami finansowymi borykają się na co dzień także m.in. jednostki samorządu terytorialnego, zakłady komunalne, fundacje i stowarzyszenia. Dzięki tym rozwiązaniom sytuacja gmin może ulec poprawie. Otrzymają one informację o dłużnikach nie spłacających komunalnych czynszów czy nie uiszczających opłat za wywóz śmieci.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: