eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Hałas w miejscu pracy a obowiązki pracodawcy

Hałas w miejscu pracy a obowiązki pracodawcy

2009-03-23 14:00

Przeczytaj także: Służba BHP - zasady powołania, obowiązki, uprawnienia


Hałas przy pracy, cisza podczas odpoczynku

Stosownie do § 7 ust. 1 rozporządzenia, miejsca pracy, w których hałas przekracza wartości NDN, powinny być oznaczone znakami bezpieczeństwa. Pracodawca zobligowany jest również do wydzielenia strefy z takimi miejscami i ograniczenia dostępu do niej, o ile jest to technicznie wykonalne i ryzyko wynikające z narażenia na hałas uzasadnia takie wydzielenie.

Pomieszczenia służące na odpoczynek pracowników muszą równoważyć pracownikom huk, który towarzyszy im np. na hali produkcyjnej. Dlatego też poziom hałasu nie może przekraczać w nich wartości dopuszczalnych, określonych w Polskiej Normie dla pomieszczeń administracyjno-biurowych (§ 7 ust. 2 rozporządzenia).

Narażenie indywidualne pracowników

Narażenie indywidualne, czyli rzeczywisty poziom narażenia pracownika na hałas lub drgania mechaniczne, po uwzględnieniu tłumienia uzyskanego w wyniku stosowania środków ochrony indywidualnej, nie może przewyższać wartości NDN. Jeżeli jednak już do tego dojdzie, w gestii pracodawcy leży podjęcie niezwłocznych działań ograniczających to narażenie poniżej wartości NDN. Ponadto musi on również ustalić przyczyny zaistniałej sytuacji, dobrać środki ochrony osobistej pracowników oraz podjąć takie działania profilaktyczne, które pozwolą na uniknięcie ponownego wystąpienia narażenia indywidualnego przekraczającego wartości NDN (§ 9 ust. 2 rozporządzenia).

Szkolenia załogi

Osoby zatrudnione w narażeniu na hałas powinny posiadać wiedzę na temat wyników oceny ryzyka zawodowego, które towarzyszy ich pracy. W tym zakresie ustawodawca zobligował pracodawcę do przekazywania załodze stosownych informacji i przeprowadzania szkoleń. Pracownicy w szczególności powinni mieć świadomość co do (§ 10 rozporządzenia):
  • poziomu ryzyka zawodowego, rodzaju stwarzanych zagrożeń oraz ich potencjalnych skutków;
  • środków niezbędnych do wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka zawodowego oraz okoliczności, w jakich takie środki należy stosować;
  • wartości NDN oraz wartości progów działania dla hałasu;
  • wyników badań i pomiarów hałasu, oceny jego natężenia i rodzaju oddziaływania na organizm oraz ewentualnego wpływu na zdrowie;
  • przyczyn powstawania chorób powodowanych oddziaływaniem hałasu, ich objawów i sposobów wykrywania oraz możliwych środków profilaktyki medycznej;
  • profilaktycznej opieki zdrowotnej, w tym badań lekarskich pracowników;
  • bezpiecznych sposobów wykonywania pracy, ograniczających narażenie do minimum;
  • prawidłowego stosowania środków ochrony indywidualnej .

Wartości progów działania dla wielkości charakteryzujących hałas w środowisku pracy określa załącznik do omawianego rozporządzenia. I tak, dla poziomu ekspozycji na hałas odniesionego do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy lub poziomu ekspozycji na hałas odniesionego do tygodnia pracy - wartość progu działania wynosi 80 dB. Natomiast dla szczytowego poziomu dźwięku C jako wartość progu działania przyjmuje się wartość NDN wynoszącą 135 dB.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: