eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Kontrola legalności pracy cudzoziemca przez straż graniczną

Kontrola legalności pracy cudzoziemca przez straż graniczną

2009-03-17 14:07

W dniu 6 marca 2009 roku opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 lutego 2009 r. w sprawie przeprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców oraz powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom ("Rozporządzenie").

Przeczytaj także: Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce: jak to zrobić dobrze?

W Rozporządzeniu zostały wskazane kontrole, które będą przeprowadzane przez co najmniej dwóch funkcjonariuszy, legitymujących się stosownymi upoważnieniami zawierającymi wskazanie podstawy prawnej, oznaczenie organu kontroli, datę i miejsce wystawienia, imię i nazwisko funkcjonariusza Straży Granicznej uprawnionego do wykonywania kontroli oraz numer jego legitymacji służbowej, nazwę i adres kontrolowanego, określenie zakresu kontroli, wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli, podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji oraz pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego.

Jednak w sytuacji zaistnienia konieczności podjęcia niezwłocznej kontroli, funkcjonariusze mogą przeprowadzić wymagane czynności, okazując jedynie legitymacje służbowe.

Kontrolowany podmiot na żądanie funkcjonariuszy powinien, w terminie nie dłuższym niż
7 dni, przedstawić dokumenty dotyczące legalności wykonywania pracy przez cudzoziemca, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemca, powierzania wykonywania pracy cudzoziemcowi. Dokumentami tymi powinny być w szczególności:
  • zezwolenia na pracę wydane przez właściwy organ;
  • oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, zarejestrowanemu we właściwym powiatowym urzędzie pracy;
  • umowy o pracę lub umowy cywilnoprawne;
  • dokumenty potwierdzające uzyskanie przez cudzoziemca prowadzącego działalność gospodarczą wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Funkcjonariusze zobowiązani są do sporządzenia protokołu lub notatki służbowej niezwłocznie po przeprowadzeniu kontroli z podjętych czynności. Straż Graniczna ma także obowiązek zapewnienia tłumacza w sytuacjach, kiedy okaże się to konieczne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: