eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Wyprzedaże, czyli 50% ceny i 100% praw konsumenta

Wyprzedaże, czyli 50% ceny i 100% praw konsumenta

2019-06-25 09:49

Wyprzedaże, czyli 50% ceny i 100% praw konsumenta

Wyprzedaż © zhu difeng - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sezon letnich wyprzedaży ruszył już pełną parą. Polacy szturmem okupują sklepy w poszukiwaniu okazji. W szale zakupów łatwo stracić zdrowy rozsądek. Europejskie Centrum Konsumenckie przypomina, że obniżka ceny o 50, 60 czy 80% nie redukuje naszych praw konsumenckich.

Przeczytaj także: Letnie wyprzedaże a prawa konsumenta

Nadal 2 lata na reklamacje


„Zepsuł się suwak, trudno, przecież to sukienka z wyprzedaży…”. Takie myślenie jest błędne. Fakt, że kupiliśmy coś w okresie wyprzedaży nie powoduje utraty podstawowych praw konsumenckich. Jeżeli nie miałeś świadomości istnienia wady, a zakupiłeś towar w przecenie, to masz pełne prawo reklamować go w ciągu 2 lat od daty zakupu i to na takich samych zasadach, jakie mają miejsce w przypadku kupna towaru nieobjętego wyprzedażą. Sprawy mają się inaczej, jeżeli zdecydujemy się np. na kupno sukienki pobrudzonej podkładem. Wówczas, jeżeli plama się nie spierze, sklep nie uzna naszego roszczenia.

…i 2 tygodnie na zwrot


Atrakcyjne oferty można wypatrzeć również online. Zakup w internecie dodatkowo daje nam prawo do namysłu i rezygnacji w ciągu 14 dni. Wystarczy, że w tym czasie poinformujemy przedsiębiorcę, że chcemy odstąpić od umowy. Na odesłanie towaru mamy kolejne 2 tygodnie.

… bądź dobra wola sprzedawcy


Nie lubisz czekać na przesyłkę i wybierasz zakupy w sklepie stacjonarnym? Jeżeli tak, nie zawsze możesz zwrócić towar. Wiele sklepów oferuje swoim klientom taką możliwość. Jest to jednak ich dobra wola. Szczególnie w czasie wyprzedaży warto zapytać ekspedienta, jaką dana firma ma politykę zwrotów.

„On sale” w Europie


Niektórzy wybierają najpierw letnią destynację, a przy okazji dokonują zakupów, inni letni urlop czy weekendowy wyjazd celowo zaplanują tak, aby skorzystać z wyprzedaży. ECK podpowiada, jakie są terminy dużych promocji w krajach UE, Norwegii i Islandii:

fot. mat. prasowe

Wyprzedaże w Europie

W Hiszpanii wyprzedaże ruszają 1 lipca.


I ani dnia dłużej…


W niektórych państwach prawo reguluje maksymalny czas trwania wyprzedaży np. we Francji jest to 6 tygodni, w Luksemburgu miesiąc w ciągu każdego sezonu letniego i zimowego, a w Portugalii 4 miesiące na rok.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: