2018-04-03 12:59
Rewolucja w prawie pracy? © winyu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiany w Kodeksie Pracy: umowa o pracę przed jej podjęciem
Jak podkreślają twórcy projektu nowego Kodeksu pracy, nasz kraj może z powodzeniem powalczyć o miano lidera pod względem ilości osób, które pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne lub umowy na czas określony. W Polsce odsetek takich pracowników sięga 27 proc., tymczasem średnia unijna jest aż o połowę niższa (14 proc). Modyfikacja przepisów ma zaowocować zmianą sytuacji na rodzimym rynku pracy. A co proponowane zmiany oznaczają w praktyce?- Umowa o pracę na czas określony będzie zawierana w przypadku niepewności zapotrzebowania na pracę, w celu zastępstwa czy wykonywania pracy przez okres kadencji, a także jeśli pracodawca będzie miał uzasadnione powody – podkreśla adwokat Jakub Łosoś-Czernicki.
- Jeżeli przyczyną zawarcia umowy o pracę na czas określony będzie niepewność zapotrzebowania na pracę, to okres zatrudnienia na takich warunkach będzie mógł wynosić nawet 540 dni – zaznacza Jakub Łosoś-Czernicki.
fot. winyu - Fotolia.com
Rewolucja w prawie pracy?
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przyjęła projekt nowego Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Szykują się duże zmiany, które dotkną zarówno pracowników jak i pracodawców.
- Czas takiej umowy nie będzie mógł być dłuższy niż 1 rok. Będzie można ją zawierać wielokrotnie, zachowując ograniczenie czasowe. Jeśli jednak zostanie przekroczony dozwolony czas pracy wówczas nieetatową umowę uważa się za umowę o pracę na czas nieokreślony, zawartą w niepełnym wymiarze czasu pracy odpowiadającym liczbie godzin – ocenia Marian Szołucha.
– W tym przypadku prawo ma zostać dostosowane do rzeczywistości. Już dziś w wielu korporacjach lżej przeziębieni pracownicy pracują zdalnie z domu, aby nie zarazić współpracowników. – podkreśla Jakub Łosoś-Czernicki.
oprac. : eGospodarka.pl
Praca zdalna trafi na stałe do Kodeksu pracy?
Firmy oczekują, że zmieni się prawo pracy. Jakie postulaty?
Prawo pracy: oto najważniejsze zmiany 2019 roku
Świadectwo pracy po zmianach
Ciągle czekamy na nowy Kodeks Pracy
Zmiany w prawie od 1 stycznia 2019
Czy nowy Kodeks Pracy będzie odpowiedzią na realne potrzeby?
Uwaga pracodawcy! Nadchodzą korzystne zmiany w prawie
Rynek pracy: 6 ważnych zmian w 2016 roku
Moje pytanie brzmi: czy jest przepis w kodeksie pracy zabraniający dwojga braci na jednym odziale na tej samej zmianie na stanowisku pracownik ...
Witam, czy poniższy zapis w regulaminie pracy jest prawidłowy i zgodny z prawem pracy? Czy pracownikom na stanowiskach kierowniczych nie należy ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Heyah 01 z podwojonym pakietem gigabajtów
Stała czy zmienna stopa procentowa?
Oprocentowanie kredytów hipotecznych rekordowe, ceny mieszkań nadal rosną
Nowe obligacje skarbowe (prawie) ochronią przed inflacją
Branża leasingowa najmocniej prześwietla firmy handlowe
Rosnąca umieralność i spadki urodzeń. Oto polska demografia
Producenci opakowań: uderzą w nich rosnące ceny surowców?