eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca tymczasowa. Już za chwilę odczujemy zmiany w prawie

Praca tymczasowa. Już za chwilę odczujemy zmiany w prawie

2018-04-17 10:57

Praca tymczasowa. Już za chwilę odczujemy zmiany w prawie

Rekrutacja © Photographee.eu - Fotolia.com

24 stycznia 2017 r. Rada Ministrów przyjęła zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej. Część nowych regulacji zaczęła obowiązywać już 1 czerwca br. Celem ustawodawcy było m.in. wzmocnienie ochrony pracowników tymczasowych, ale również podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracodawcy współpracującego z agencją zatrudnienia. Skutki zmian w prawie odczuwalne będą dopiero za kilka miesięcy. Już dziś jednak wiadomo, że będą one sporym wyzwaniem na mocno deficytowym dziś rynku pracownika.

Przeczytaj także: Praca tymczasowa. Jakie zmiany w przepisach?

Od zmiany przepisów dotyczących pracy tymczasowej upłynęło 9 miesięcy, w praktyce jednak wiele firm skutki nowelizacji odczuje dopiero w listopadzie. Najistotniejsza ze zmian to ograniczenie czasu zatrudnienia pracownika tymczasowego do maksymalnie 18 miesięcy na przestrzeni trzech lat. W listopadzie dobiegną więc końca pierwsze umowy zawarte na mocy nowych przepisów i pracodawcy, którzy z jakiś względów nie będą mogli zaoferować pracownikowi umowy na stałe, zmierzą się z koniecznością zmiany formy zatrudnienia lub poszukiwania nowych kadr.

Problem ten, który już na wstępie będzie dotyczył znacznej rzeszy pracodawców, będzie narastać z każdym miesiącem. Jak duża jest jego skala? Z danych Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia wynika, że zaledwie 70 zrzeszonych w niej podmiotów zatrudniało w 2017 r. 250 tys. osób. Eksperci SAZ szacują, że w naszym kraju z usług tego typu korzysta ponad 10 tys. firm obsługiwanych przez 7 tys. agencji.

Praca na stałe czy outsourcing?


– Teoretycznie głównym celem zmian, jakie zaszły w przepisach jest skłonienie pracodawców do podpisywania długoterminowych umów z ludźmi, których zatrudniają tymczasowo. W praktyce może być z tym jednak różnie. W wielu wypadkach firmy nie będą sobie mogły na to pozwolić. Na przykład zakłady produkcyjne i firmy logistyczne często potrzebują ludzi do krótkoterminowych czy sezonowych zleceń ze względu na zamówienia od swoich klientów – mówi Iwona Szmitkowska, Prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Z drugiej strony także pracownicy chcą korzystać z elastycznej formy zatrudnienia. Dla wielu z nich praca tymczasowa jest wygodną alternatywą. Są zatrudnieni legalnie i bezpiecznie, ale nie muszą się wiązać z jedną firmą, mogą pracować przez kilka miesięcy w roku albo kilka dni w tygodniu. Praca tymczasowa jest często świetna na start dla studentów czy osób, które nie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w przyszłości.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Rekrutacja

Pracodawcy odczują wkrótce skutki zmian w ustawie o pracownikach tymczasowych.


Inny orzech do zgryzienia będą mieć pracodawcy użytkownicy, czyli przedsiębiorcy korzystający z usług agencji pracy tymczasowej. Za przekroczenie ustawowego okresu zatrudnienia grozi bowiem kara w wysokości do 30 tys. zł.
– Już teraz mamy sygnały z rynku, że firmy zaczynają bardziej interesować się alternatywą w postaci outsourcingu, czyli formą prawnie nie zdefiniowaną – mówi Leszek Zieliński, koordynator Sekcji Pracodawców Użytkowników SAZ.

Drugim wyjściem będzie szukanie nowych pracowników tymczasowych, których staż w ciągu ostatnich trzech lat przekroczy ustawowe 18 miesięcy.
– A to oznacza jeszcze większy deficyt na rynku, na którym już dziś bardzo trudno jest znaleźć ręce do pracy – mówi Leszek Zieliński.

Więcej przepisów i znaków zapytania


Biorąc pod uwagę ilość zmian, jakie zaszły w przepisach, rok 2018 jest wyjątkowo wymagającym rokiem dla sektora pracy tymczasowej w Polsce. Chodzi nie tylko o zmiany w ustawie, ale też nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO) i problemy znane już od dawana, jak wizerunek branży czy deficyt kandydatów do pracy, także tych zza wschodniej granicy. Ogromnym wyzwaniem będzie też kwestia dokładnej ewidencji czasu pracy.
– W tej chwili wielu pracodawców użytkowników pozostawia tę kwestię agencjom. Tymczasem agencje, które bazują na danych dostarczanych przez pracowników, często na zasadzie deklaracji, nie są w stanie zweryfikować poprawności składanych oświadczeń. Może się więc okazać, że pracodawca zostanie ukarany, bo nie wiedział, że jego pracownik przekroczył już ustawowe 18 miesięcy – mówi Leszek Zieliński.

Dodaje, że niektórzy pracodawcy nie mają świadomości, że obowiązki wynikające ze znowelizowanej ustawy dotyczą nie tylko agencji pracy. Przykładowo to firmy, a nie agencje odpowiadają za bezpieczeństwo pracowników, a więc także ponoszą konsekwencje ewentualnego wypadku w miejscu pracy.

Pomoc firmom w odnalezieniu się w gąszczu zmian legislacyjnych, integracja i budowanie profesjonalnego wizerunku branży jest jednym z celów Sekcji Pracodawcy Użytkownika, jaką powołało niedawno do życia Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: