2016-02-02 12:46
Przeczytaj także: Umowa o pracę na czas określony po zmianach w Kodeksie Pracy
W dniu 22 lutego 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Pracy. Nowelizacja dotyczy m.in. ograniczenia czasu trwania i liczby umów zawieranych na czas określony.Zmiana ta zapobiegnie nadużyciom, do jakich mogło dochodzić poprzez wprowadzanie dłuższych niż jednomiesięczna przerw pomiędzy poszczególnymi umowami. Umożliwiało to zawieranie nieograniczonej liczby umów o pracę na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami. Nowe przepisy powinny ograniczyć nieuzasadnione i nadmierne wykorzystywanie umów na czas określony. Pracodawcy szukający elastycznych form zatrudnienia będą mogli w większym stopniu korzystać z umów kodeksowych w ramach ustawy o pracy tymczasowej – komentuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.
fot. Gajus - Fotolia.com
Jakie zmiany na rynku pracy w 2016 roku?
W ciągu najbliższych miesięcy wejdą w życie przepisy, które zmienią dotychczasowo obowiązujące zasady zawierania umów i wynagradzania pracowników w Polsce.
Konieczność ujednolicenia okresów wypowiedzenia umów o pracę wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Zmiana ta ma na celu zrównanie sytuacji pracowników zatrudnionych na terminowych umowach o pracę z pracującymi na umowach bezterminowych. Dzięki temu ci pierwsi zyskają większą stabilizację zatrudnienia. Jednak wprowadzenie przy umowach terminowych analogicznych okresów wypowiedzenia, jak przy umowach na czas nieokreślony, to prawdziwa rewolucja w naszym Kodeksie pracy. Pracodawcy nie będą już mogli rozstać się z pracownikiem zatrudnionym na czas określony za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, niezależnie od stażu jego pracy. Teraz muszą liczyć się z tym, że przy dłuższych umowach, kiedy pracownik przepracuje co najmniej 3 lata – okres ten będzie wynosił 3 miesiące. Należy zauważyć, że tak długie okresy wypowiedzenia przy umowach bezterminowych są kwestionowane nawet przez samych pracowników (np. kiedy chcą oni szybko rozpocząć pracę u kolejnego pracodawcy) – mówi Wioletta Żukowska, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP. Rozwiązaniem dla wszystkich pracodawców, którzy chcą obsługiwać krótkie piki zamówień pracownikami może być współpraca z Agencjami Zatrudnienia, które gwarantują elastyczność w tym obszarze – dodaje Inglot.
Przydatne linki:
Kodeks pracy
Ograniczenie rodzajów umów o pracę miało na celu uproszczenie przepisów, a wyeliminowanie z Kodeksu pracy umowy na czas wykonania określonej pracy wynikało z tego, że nie była ona stosowana w praktyce. Najbardziej istotną zmianę stanowi jednak brak odrębności umowy na zastępstwo (zastępstwo będzie stanowiło jedną z przesłanek do zawarcia dłuższej umowy na czas określony). W konsekwencji przy tych umowach obowiązywać będą okresy wypowiedzenia takie same, jak przy umowach bezterminowych. To znaczy, że nie będzie można już rozwiązać takiej umowy, tak jak to było dotychczas, za 3-dniowym wypowiedzeniem. Zmiana ta jest korzystna dla pracowników, ponieważ zapewni im większą stałość zatrudnienia - tłumaczy Wioletta Żukowska.
fot. mat. prasowe
Nowelizacja Kodeksu Pracy od 22 lutego 2016 r.
Wiele zmieni się dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas określony
oprac. : eGospodarka.pl
Koniec wieloletnich umów o pracę na czas określony
Płaca ważniejsza niż umowa o pracę
Umowa o pracę na początku kariery to rzadkość
Mobilność zawodowa: czy zmiana pracy jest popularna?
Rynek pracy specjalistów: podsumowanie 2021 nie wypada źle
Rynek pracy specjalistów I poł. 2021
Pandemia COVID-19 a rynek pracy w Polsce
Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
PARP: na bezrobociu o 20% Polaków więcej niż rok temu
Czy po nowelizacji KP w 2016 roku dotyczącej długości umowy o pracę na czas określony (33/36 miesięcy) moja umowa ulegnie przekształceniu w ...
Witam, czy poniższy zapis w regulaminie pracy jest prawidłowy i zgodny z prawem pracy? Czy pracownikom na stanowiskach kierowniczych nie należy ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Otrzymana kara umowna a obowiązek zapłaty PIT
Niewypłacalności firm w Polsce i na świecie. Jakie prognozy na 2022 i 2023 rok?
Kredyt bez wkładu własnego. Rząd podnosi limity
"Mieszkanie bez wkładu własnego": limity mają wzrosnąć
Jakie mieszkanie na kredyt może kupić dziś średnio zarabiająca rodzina?
Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?
Rośnie popyt na elektryczne samochody. BEV wyprzedzi stare napędy?