eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Dostęp do informacji publicznej ważny dla przedsiębiorców

Dostęp do informacji publicznej ważny dla przedsiębiorców

2015-12-29 10:11

Przeczytaj także: Informacja publiczna – kto i kiedy może wnioskować o jej udzielenie?


Jak działać z Siecią Obywatelską Watchdog Polska?


Przedsiębiorca w swojej działalności musi ubiegać się o wydanie wielu decyzji administracyjnych, zezwoleń, pozwoleń, itd. Wydanie niektórych z nich wiąże się z tzw. uznaniem administracyjnym, kiedy od oceny urzędnika zależy, czy dany przepis zastosuje, czy też nie. W takich przypadkach cennymi informacjami dla przedsiębiorców byłyby inne, wydane przez urząd, decyzje (zezwolenia, pozwolenia). Dostępność innych decyzji umożliwiłaby ich porównywanie, a przez to zrozumienie sposobu działania władz, w tym stosowanych przez nich kryteriów. To z kolei pozwoliłoby zrozumieć zapadłe wobec nas rozstrzygnięcie lub pozwoliło zdecydować o ewentualnym złożeniu odwołania czy skargi do sądu.

Na stronach urzędu nie znajdziemy internetowego rejestru wskazanych wyżej aktów prawnych, nie znajdziemy tam też ich treści. Nie oznacza to jednak, że są tajne. Każdy może złożyć wniosek o udostępnienie, np. wszystkich zezwoleń na obrót handlowy napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18% alkoholu, które wydano w styczniu 2015 r. (lub w jakimkolwiek innym okresie).

Uzyskiwać od władzy informacje może każdy, w tym rzecz jasna przedsiębiorca, niezależnie od formy organizacyjno-prawnej działalności gospodarczej. Aby uzyskać informacje, których nie ma na stronie urzędu, wystarczy złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Jest to całkiem proste, bowiem wniosek taki jest odformalizowany i można go wysłać, np. mailem. Jedyne, co trzeba w nim zawrzeć, to po pierwsze informację, o której udostępnienie się ktoś zwraca, po drugie – określenie formy i sposobu jej udostępnienia (np. przesłanie na adres e-mail dokumentów w formie skanów, przesłanie na wskazany adres kserokopii dokumentów, itd.). Wnioskodawca o sobie musi podać tylko takie informacje, które są potrzebne do zrealizowania wniosku. Zatem gdy wnosi o przesłanie skanów za pośrednictwem poczty elektronicznej, to wystarczy, ze poda adres e-mail, natomiast gdy chce doręczenia w sposób tradycyjny – musi podać odpowiedni adres. Wniosku nie trzeba podpisywać.

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że o wszystkie informacje, które znajdują się w urzędzie, możemy pytać. Prowadzenie przez poszczególne grupy, np. przedsiębiorców monitoringów działania władzy w danym zakresie (np. w zakresie prowadzenia zamówień publicznych czy decyzji administracyjnych wydawanych wobec przedsiębiorców) może doprowadzić do tego, że urząd będzie działał lepiej, bowiem w sposób bardziej przejrzysty i adekwatny będzie wydawał nasze środki.

W niektórych przypadkach walka o dostępność informacji, o których przekazanie zwróciliśmy się do urzędu, wymaga wszczęcia drogi sądowej. Sieć Obywatelska Watchdog Polska ma w tym zakresie duże doświadczenie, bowiem przez 12 lat naszej działalności byliśmy stroną kilkuset postępowań, w kilkuset innych uczestniczyliśmy oraz udzieliliśmy obywatelom kilku tysięcy porad prawnych. Pomagamy także przedsiębiorcom, którzy napotykają na problem z uzyskaniem informacji. Warto wskazać na dwa przykłady takich spraw.

Tomasz Zieliński, informatyk, postanowił stworzyć aplikację na telefon z rozkładami jazdy. W tym celu potrzebował informacji publicznej w postaci rozkładów jazdy miejskich przewoźników. Sieć Obywatelska Watchdog Polska pomogła w przygotowaniu dwóch skarg do sądów administracyjnych. Sprawy te zakończyły się dwoma korzystnymi dla przedsiębiorcy wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 listopada 2012 r. w sprawie o sygn. II SAB/Kr 152/12 oraz w sprawie o sygn. II SAB/Kr 153/12. Więcej o zmaganiach Tomasza Zielińskiego w uzyskiwaniu informacji o rozkładach jazdy można przeczytać na stronie Transportoidu, czyli stworzonej przez niego aplikacji: http://archiwum.transportoid.com/category/informacja-publiczna/

Pomagaliśmy także w sprawie przedsiębiorcy, który wniósł o udostępnienie z zasobu Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej warstw informacyjnych dla całego obszaru województwa, których potrzebował w związku z prowadzeniem działalności geotechnicznej. Sprawa zakończyła się uchyleniem zaskarżonych decyzji, wydanych przez administrację publiczną (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 marca 2013 r., sygn. II SA/Kr 105/13).

Prowadzisz firmę? Przeszkadza Ci brak przejrzystych reguł rządzących zamówieniami publicznymi, chcesz mieć wgląd w umowy zawierane przez urzędy z przedsiębiorcami? Zapraszamy do przekazania darowizny na cele statutowe Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, dzięki niej będziemy mogli skuteczniej walczyć o Twoje prawa.
Nr konta: 29 2130 0004 2001 0343 2101 0001, Volkswagen Bank Direct


Autorzy: Szymon Osowski, Bartosz Wilk
Dowiedz się więcej o nas na stronie:

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: