eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Rada Rodziców to nie Rada Nadzorcza

Rada Rodziców to nie Rada Nadzorcza

2015-12-30 00:26

Rada Rodziców to nie Rada Nadzorcza

Szkoła © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej wyczytamy, że MEN uznaje za jeden ze swych najważniejszych celów aktywizację współpracy z rodzicami.

Przeczytaj także: Wyprawka szkolna 2015: miliony złotych na dofinansowanie podręczników

"….14 marca 2011 r. przy Ministrze Edukacji Narodowej została powołana Rada Rodziców, której zadaniem jest szeroka integracja środowisk rodzicielskich oraz stworzenie płaszczyzny dyskusji i wymiany poglądów we wszystkich sprawach dotyczących polskiej szkoły. Rozwój ruchu rodzicielskiego to wielka szansa, nie tylko dla polskiej oświaty, ale również dla społeczeństwa obywatelskiego. Silne zaangażowanie rodziców w działalność szkoły oznacza kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego z profesjonalnym zapleczem edukacyjny i prowadzi do poprawy skuteczności nauczania i usprawnienia pracy szkoły…."
(https://men.gov.pl/pl/zycie-szkoly/rady-rodzicow).


I wszystko wygląda pięknie, założenia są słuszne lecz do spełnienia tych chęci potrzebne, jest jedno ale.., którego MEN nie uwzględnił w swoich założeniach, a mianowicie, że mamy do czynienia tylko z grupą normalnych na umyśle rodziców, którzy znają swoje prawa, a także obowiązki oraz poruszają się w granicach prawa ustalonych przez Ustawę o systemie oświaty, która reguluje funkcjonowanie organów społecznych w szkołach publicznych (Ustawa z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty). Trudno się nie zgodzić z założeniami MEN, że niezbędnymi elementami są partnerskie relacje między nauczycielami a rodzicami oraz regularny przepływ informacji, który musi mieć charakter wielokierunkowy oraz dotyczyć powinien przede wszystkim postępów uczniów w nauce i zachowaniu.

Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z grupą rodziców, którzy chcą z Rady Rodziców zrobić radę nadzorczą, a szkołę publiczną traktują jak spółkę cywilną. Roszczenie sobie praw do bezpośredniego wpływania na politykę personalną szkoły (zatrudnianie lub zwalnianie niechcianych nauczycieli) czy też decydowanie o usuwaniu uczniów ze szkoły jest daleko posuniętym nadużyciem i przekroczeniem kompetencji jakich nie daje Radzie Rodziców żadne prawo.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Szkoła

Funkcjonowanie organów społecznych w szkole a w tym Rady Rodziców czy też Rady Szkoły reguluje Ustawa o systemie oświaty.


Funkcjonowanie organów społecznych w szkole a w tym Rady Rodziców czy też Rady Szkoły reguluje Ustawa o systemie oświaty. Funkcjonowanie RR w szkole jest obligatoryjne. Wyjątek stanowią szkoły, w których Rada Rodziców nie działa ze względu na ich organizację np.
  • szkoły dla dorosłych;
  • szkoły policealne dla młodzieży;
  • szkoły w zakładach opieki zdrowotnej i jednostkach pomocy społecznej;
  • szkoły w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
  • szkoły przy zakładach karnych i aresztach śledczych;
  • szkolne schroniska młodzieżowe;
  • placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego;
  • młodzieżowe ośrodki wychowawcze i młodzieżowe ośrodki socjoterapii;

W skład Rady Rodziców wchodzą w szkołach – po jednym przedstawicielu Rad oddziałowych wybranych w tajnych wyborach przez zebranie Rodziców Uczniów danego oddziału, w placówkach – co najmniej 7 przedstawicieli wybranych w tajnych wyborach przez zebranie Rodziców Wychowanków danej placówki, w szkołach artystycznych – co najmniej 7 przedstawicieli wybranych w tajnych wyborach przez zebranie Rodziców Wychowanków danej szkoły. Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności.

W regulaminie należy określić w szczególności wewnętrzną strukturę Rady oraz tryb jej pracy. Zgodnie z art. 53 Ustawy o systemie oświaty Rada Rodziców ma być reprezentatywna i w jej skład muszą wchodzić przedstawiciele wszystkich oddziałów. Z zebrania powinien być sporządzony protokół podpisany przez osobę protokołującą i przewodniczącego zebrania. Działania Rady powinny być transparentne, a ogół rodziców powinien wiedzieć o tym, kto i jakie uchwały proponuje. Ustawa o systemie oświaty nie określa wewnętrznej struktury Rady Rodziców. Osoby sprawujące funkcje kierownicze w Radzie ( przewodniczący, zastępca, sekretarz, skarbnik) stanowią prezydium Rady Rodziców.

Warto również ustanowić komórkę kontrolną, czyli komisję rewizyjną. Praca Rady Rodziców musi być unormowana przez regulamin, który powinien być uchwalony na podstawie art. 53 ust. 4 Ustawy o systemie oświaty.

 

1 2

następna

oprac. : GFX-Consulting GFX-Consulting

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: