eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Samochód ciężarowy w areszcie

Samochód ciężarowy w areszcie

2014-03-26 00:22

Przeczytaj także: Błędne dane w zleceniu transportowym a odpowiedzialność przewoźnika


Samochód na przechowanie

Dopuszczalne przez przepisy procedury karnej jest również takie rozstrzygnięcie, że organ prowadzący postępowanie odda pojazd właścicielowi lub innej osobie uprawnionej na przechowanie do momentu zakończenia sprawy wyrokiem sądowym. Jest to rozwiązanie korzystne, albowiem co prawda nie można swobodnie dysponować pojazdem, w szczególności go sprzedać, ale można z niego korzystać i tym samym prowadzić bieżącą działalność transportową.

Uzyskania jednego z powyższych rozstrzygnięć nie powinno się pozostawiać przypadkowi. Warto zadbać o swoje prawa i wykorzystać przysługujące środki prawne w celu odzyskania zatrzymanego samochodu lub zapewnienia sobie możliwości korzystania z niego pomimo toczącej się sprawy.

Pilnuj swojego mienia

Należy mieć na uwadze, że organy ścigania po dokonaniu aresztowania samochodu nie są szczególnie zainteresowane przeprowadzaniem dowodów mogących uzasadniać oddanie pojazdu przewoźnikowi.

Cała rzecz sprowadza się przeważnie do prostej zasady, że jeżeli przewoźnik nie będzie domagał się dopuszczenia korzystnych dla niego środków dowodowych to prawdopodobnie nie zostaną one przeprowadzone z urzędu. Następstwem powyższego jest niewprowadzenie do sprawy istotnych faktów (uzasadniających zwrot lub oddanie na przechowanie), a tym samym sytuacja, w której z punktu widzenia przepisów postępowania fakty te w ogóle nie istnieją i nie mogą być brane pod uwagę.

Powyższe rozważania są o tyle ważne, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w tym zakresie sąd dysponuje możliwością orzeczenia przepadku samochodu, w którym przewożono nielegalne wyroby w przypadku ustalenia, że właściciel lub inna osoba uprawniona na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one służyć lub być przeznaczone do popełnienia przestępstwa skarbowego. Na powyższe okoliczności prowadzone jest postępowanie dowodowe i z tego powodu warto aktywnie w nim uczestniczyć, albowiem jest to jedyna możliwość wykazania, że w konkretnej sprawie nie zostały spełnione przesłanki orzeczenia przepadku pojazdu.

W przypadku zatem, gdy staniemy się uczestnikami takich zdarzeń, jak opisane w artykule, pamiętać należy, że obowiązujące obecnie przepisy zawierają środki prawne pozwalające skutecznie bronić swoich praw. Należy zatem w pełni wykorzystać istniejące w tym zakresie instrumenty prawne w celu uniknięcia poważnej szkody majątkowej i utrudnień w bieżącej działalności transportowej.

Grzegorz Zakrzewski, radca prawny, prowadzący Kancelarię Radcy Prawnego z siedzibą w Kaliszu, specjalizującą się w krajowym i międzynarodowym prawie transportowym

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: