eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wyższy urlop tacierzyński w 2012 roku

Wyższy urlop tacierzyński w 2012 roku

2011-11-25 13:30

Tydzień - w takim wymiarze może skorzystać z urlopu ojcowskiego pracownik - ojciec wychowujący dziecko w latach 2010-2011. Jest to jednak okres przejściowy. Docelowo wymiar tego urlopu ma wynieść 2 tygodnie, co nastąpi od początku 2012 r. Część ojców, którzy wcześniej wykorzystali tydzień urlopu, w przyszłym roku będą mogli wykorzystać także i drugi tydzień.
Urlop ojcowski (tacierzyński) został uregulowany w art. 1823 Kodeksu pracy. Mówi on mianowicie, że pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, którego wymiar od 2012 roku wynosił będzie 2 tygodnie.

Warto tutaj w pierwszej kolejności podkreślić, że urlop tacierzyński przysługuje tylko pracownikom ojcom wychowującym dziecko. Pracownikiem jest natomiast osoba zaangażowana na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania czy też spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 K.p.).

Przytoczony przepis nie mówi natomiast nic na temat tego, że ojciec musi być mężem matki, a co za tym idzie związek partnerów nie musi być formalny. Nie nakazuje on także, aby ojciec mieszkał z matką i dzieckiem. Musi jednak uczestniczyć w procesie wychowawczym, a co za tym idzie, nie powinien mieć ograniczonej władzy rodzicielskiej czy też być jej pozbawionym.

Gdy dziecko skończy rok

Z urlopu tacierzyńskiego można skorzystać w określonym czasie. Przysługuje on jedynie do czasu, kiedy dziecko skończy rok życia (12 miesięcy). Wyjątek od tej reguły dotyczy dzieci przysposabianych. Otóż tutaj z urlopu można skorzystać w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia, o czym mówi wprost art. 1823 §1 K.p. Z przepisu tego, poza wymiarem urlopu oraz okresem, w którym można z niego skorzystać, wynika jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Otóż urlop ten przysługuje nie tylko ojcom biologicznym, ale także tym, którzy dziecko adoptowali.

Od 2012 roku 2 tygodnie wolnego

Zgodnie z kodeksowym brzmieniem przytoczonego przepisu, urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie. Jednakże w okresie przejściowym przez pierwsze 2 lata jego obowiązywania, ustawodawca skrócił ten okres do jednego tygodnia (czyli w latach 2010-2011). Przez tydzień rozumie się tutaj 7 dni kalendarzowych. Warto w tym miejscu podkreślić, że urlopu tego udziela się w tygodniach, a nie dniach. Co ważne, ojcowie, którzy w 2011 roku wykorzystali tydzień wolnego, a którzy spełniają warunki do urlopu ojcowskiego na swoją pociechę także w roku 2012, mają prawo do jeszcze jednego tygodnia wolnego (o ile oczywiście zmieszczą się z nim przed uzyskaniem przez dziecko określonego wieku). Mówi o tym wprost art. 15 ustawy nowelizującej kodeks pracy, która wprowadziła m.in. urlop ojcowski. Tej części urlopu udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.