eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Potrącenie wynagrodzenia a zgoda pracownika

Potrącenie wynagrodzenia a zgoda pracownika

2011-11-25 12:24

Nie wymagają zgody pracownika odliczenia wcześniej wypłaconego wynagrodzenia tylko w przypadku dokonywania ich w następnym, bezpośrednio następującym terminie. W razie dokonywania odliczenia po kilku miesiącach - wymagana jest zgoda pracownika.

Przeczytaj także: Potrącenia i odliczenia z wynagrodzenia pracownika

Pytanie: Przy wypłacie wynagrodzenia z góry zgodnie z art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela występuje sytuacja, kiedy wynagrodzenie jest wypłacane w pełnej wysokości, a następnie pracownik (nauczyciel) zachoruje i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy prawidłowe jest rozliczanie nieobecności nauczyciela w następnym miesiącu? Czy przy dłuższych zwolnieniach (zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński) też można tak robić (rozliczenie odłoży się w czasie do zakończenia zasiłku)?

Nauczycielka w ciąży poszła na zwolnienie lekarskie od 15 lutego 2011 r. W lipcu 2011 r. urodziła dziecko. W styczniu 2012 r. chce wrócić do pracy. Dnia 1 lutego 2011 r. dostała wypłatę za cały miesiąc, w marcu rozliczono zwolnienie chorobowe za luty i część za marzec, w kwietniu część z marca i część z kwietnia, w maju część kwietnia i część maja itd. Przy wypłacie za styczeń 2012 r. po powrocie nauczycielki zostanie do wypłaty część zasiłku macierzyńskiego za grudzień 2011 r. Czy można wynagrodzenie za styczeń 2012 r. pomniejszyć o nadpłacone wynagrodzenie z lutego 2011 r. i za te dni wypłacić zasiłek macierzyński? Czy potrzebna jest na to zgoda pracownika?


Odpowiedź: Nie wymagają zgody pracownika odliczenia wcześniej wypłaconego wynagrodzenia tylko w przypadku dokonywania ich w następnym, bezpośrednio następującym terminie. W razie dokonywania odliczenia po kilku miesiącach - wymagana jest zgoda pracownika.

1. Bez zgody pracownika - odliczenie tylko w kolejnym terminie płatności

W przypadku gdy pracodawca wypłacił pracownikowi w danym miesiącu wynagrodzenie, a pracownik dostarczył następnie zwolnienie lekarskie, z którego wynika prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy lub zasiłku chorobowego za miesiąc, za który zostało już wypłacone wynagrodzenie i rozliczone składki - to pracodawca taki nie dokonuje korekty dokumentów rozliczeniowych za ten miesiąc.

Przy sporządzaniu rozliczenia za miesiąc, w którym pracownik powrócił do pracy, pracodawca powinien wykazać pracownikowi okres niezdolności do pracy za poprzedni miesiąc i na bieżąco wypłacić wynagrodzenie, które powinno zostać pomniejszone o nadpłatę wynagrodzenia za poprzedni miesiąc.

Takie odliczenie, na mocy art. 87 § 7 Kodeksu pracy, nie wymaga zgody pracownika. Należy jednak podkreślić, że odliczenie wcześniej wypłaconych kwot za okres nieobecności w pracy, za które pracownik nie zachowuje wynagrodzenia, wypłaconych bez zgody pracownika jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy ma miejsce w bezpośrednio następującym, kolejnym terminie płatności.

Pracodawca nie może zatem bez zgody pracownika odliczyć wypłaconego wynagrodzenia za pracę za luty 2011 r. w styczniu 2012 r. W tym przypadku nie ma bowiem zastosowania art. 87 § 7 Kodeksu pracy.

2. Potem potrącenie wyłącznie za zgodą pracownika

Jeżeli pracodawca nie może dokonać odliczenia w kolejnym terminie płatności - można ostatecznego rozliczenia dokonać w kolejnym miesiącu (lub kolejnych miesiącach) - po powrocie pracownika do pracy. Wówczas jednak konieczna jest pisemna zgoda pracownika na powyższe potrącenie, a pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania zasad dokonywania potrąceń z wynagrodzenia.

Takie późniejsze rozliczenie nienależnie wypłaconego wynagrodzenia nie jest już bowiem odliczeniem na mocy art. 87 § 7 Kodeksu pracy, ale potrąceniem dobrowolnym na mocy art. 91 § 1 Kodeksu pracy, do dokonania którego niezbędna jest pisemna zgoda pracownika oraz zachowanie kwot wolnych od potrąceń (w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Podstawa prawna:
  • art. 87 § 7, art. 91 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: