eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odmowa naprawy szkody - dyscyplinarka

Odmowa naprawy szkody - dyscyplinarka

2010-02-28 00:56

Pracownik, który z własnej winy - choćby tylko nieumyślnej - wyrządził szkodę w mieniu pracodawcy, a następnie odmawia jej naprawienia na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy, może zostać przez pracodawcę zwolniony w trybie dyscyplinarnym. Z uzasadnienia wyroku SN z 7 maja 2008 r., II PK 307/07.

Przeczytaj także: Wyrządzenie szkody a odpowiedzialność pracownika

Stan faktyczny: Wojciech J. pracował w jednej ze spółek jako kierowca autobusu. Dnia 8 lutego 2004 r., prowadząc służbowy autobus, pracownik spowodował wypadek. W jego wyniku autobus, będący własnością pracodawcy, został uszkodzony. Koszt naprawy w wysokości 6. 616 zł pokrył w całości pracodawca. Następnie zwrócił się jednak do Wojciecha J. o zwrot tej kwoty. Pracownik odmówił, twierdząc, że wprawdzie jest winny spowodowania szkody, jednak nie była to wina umyślna.

Ostatecznie pracownikowi wręczono zwolnienie w trybie dyscyplinarnym. Jako powód rozwiązania umowy pracodawca wskazał zaś rażące naruszenie obowiązków pracowniczych, polegające na spowodowaniu kolizji, w wyniku czego uszkodzony został autobus należący do pracodawcy.

Pracownik odwołał się jednak od rozwiązania umowy do sądu pracy, uznając je za nieuzasadnione.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy nie zgodził się z pracownikiem. Stwierdził, że pracownik nie kwestionował faktu ani wysokości wyrządzonej przez siebie szkody w mieniu pracodawcy. Twierdził jedynie, że nie nastąpiło to z winy umyślnej. W związku z tym jego odmowę zrekompensowania pracodawcy powstałej szkody można potraktować jako świadome i oczywiste naruszenie jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych, jakim jest obowiązek dbałości o dobro i mienie zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 kp). A zatem zwolnienie pracownika w trybie dyscyplinarnym było uzasadnione okolicznościami.

www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: