eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wypoczynkowy a urlop bezpłatny

Urlop wypoczynkowy a urlop bezpłatny

2009-01-01 12:23

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.
Reguły udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego w ciągu jednego roku kalendarzowego determinują następujące czynniki:
  • długość każdego z urlopów,
  • kolejność ich udzielania.

Urlop wypoczynkowy przed bezpłatnym

Sytuacja, w której pracownik korzysta najpierw z urlopu wypoczynkowego, a następnie z bezpłatnego jest dla niego bez wątpienia dogodna. Może bowiem wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości a następnie udać się na urlop bezpłatny dowolnej długości, który pozostanie bez żadnego wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik wykorzystał w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Następnie złożył wniosek o trzymiesięczny urlop bezpłatny. Pracodawca wyraził na niego zgodę, zastrzegł jednak, że urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi w następnym roku kalendarzowym ulegnie obniżeniu. Czy postępowanie pracodawcy było prawidłowe?

Nie. W przypadku, gdy pracownik przed udaniem się na urlop bezpłatny wykorzystał najpierw urlop wypoczynkowy pracodawca nie ma prawa zmusić go do rozliczenia wykorzystanego urlopu wypoczynkowego ani też dokonać jakichkolwiek „potrąceń” z urlopu, który będzie przysługiwał podwładnemu w następnym roku kalendarzowym.


Urlop bezpłatny przed wypoczynkowym

Sytuacja pracownika ma się odmiennie, gdy pierwszym z jego urlopów jest urlop bezpłatny. Kluczowe znaczenie w takim przypadku odgrywa długość tego urlopu.

Gdy urlop bezpłatny krótszy niż 1 miesiąc

Udzielenie pracownikowi w danym roku kalendarzowym urlopu bezpłatnego w wymiarze mniejszym niż jeden miesiąc nie komplikuje jego sytuacji. W takiej bowiem sytuacji urlop bezpłatny w żaden sposób nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w tym roku. I tak np., pracownikowi, który wrócił z trzytygodniowego urlopu bezpłatnego, przysługuje w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, a więc 20 lub 26 dni. Szef, podobnie jak w omawianym wyżej przypadku, nie jest tu uprawniony do żadnych potrąceń. Położenie pracownika kształtuje się natomiast inaczej, jeśli urlop bezpłatny trwał od 1 miesiąca w górę.

Co najmniej miesięczny urlop bezpłatny

Zgodnie z art. 155 K.p., pracownikowi, który w ciągu danego roku kalendarzowego powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
  • urlopu bezpłatnego,
  • urlopu wychowawczego,
  • odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
  • tymczasowego aresztowania,
  • odbywania kary pozbawienia wolności,
  • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

-przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym.

 

1 2

następna

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.