eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Zmiana ustawy "uzdrowiła" mundurowych. Mniej L-4

Zmiana ustawy "uzdrowiła" mundurowych. Mniej L-4

2014-10-19 23:18

Zmiana ustawy "uzdrowiła" mundurowych. Mniej L-4

Zmiana prawa znacząco zmniejszyła absencję "mundurowych" © satori - Fotolia.com

Od momentu wejścia w życie nowej ustawy zmniejszającej uposażenie funkcjonariuszy służb mundurowych korzystających ze zwolnień lekarskich, liczba policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy BOR przebywających na L-4 zmniejszyła się o ok. 30 procent.

Przeczytaj także: Mundurowi rzadziej na zwolnieniach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych porównało absencję funkcjonariuszy służb mundurowych w ciągu trzech pierwszych miesięcy obowiązywania nowej ustawy, do analogicznego okresu roku ubiegłego (czerwiec-sierpień).

Wspomniana ustawa, od 1 czerwca zmniejszyła uposażenia funkcjonariuszy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby nie mającej związku ze służbą, ze 100 procent do 80 proc. uposażenia. Zaoszczędzone pieniądze zostały przeznaczone na nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy zastępujących chorych mundurowych. Ustawa objęła policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, BOR, CBA i ABW, Służby Więziennej, AW, SKW i SWW.

Najwyższy spadek procentowy liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich wystąpił w Biurze Ochrony Rządu – o 31 procent, a najniższy w Straży Granicznej – o 26 proc. Natomiast w Policji nastąpił najwyższy spadek procentowy udzielanych dni zwolnień lekarskich – o 35 proc., najniższy zaś w Państwowej Straży Pożarnej – o 23 proc.
Kompleksowe dane dotyczące rzeczywistego wpływu nowego rozwiązania na zwolnienia chorobowe funkcjonariuszy, zgodnie z ustawą, zostaną przedstawione Sejmowi w 2015 r., po upływie roku od wejścia w życie ustawy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: