eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Choroba pracownika a wypowiedzenie umowy

Choroba pracownika a wypowiedzenie umowy

2012-07-18 00:21

Choroba pracownika a wypowiedzenie umowy

Zwolnienie lekarskie © gilles lougassi - Fotolia.com

Artykuł 41 Kodeksu pracy zakazuje pracodawcy dokonywania wypowiedzenia umowy o pracę w czasie nieobecności pracownika w pracy, a nie w czasie istnienia przyczyny usprawiedliwiającej nieobecność w pracy. Wyrok SN z 5 maja 2010 r., II PK 343/09.

Przeczytaj także: Choroba pracownika na zastępstwo a wypowiedzenie umowy

fot. gilles lougassi - Fotolia.com

Zwolnienie lekarskie

Artykuł 41 Kodeksu pracy zakazuje pracodawcy dokonywania wypowiedzenia umowy o pracę w czasie nieobecności pracownika w pracy

Stan faktyczny: Marta W. na skutek urazu kręgosłupa przez pół roku była na zwolnieniu lekarskim. Następnie starała się o świadczenie rehabilitacyjne. Ponieważ pracownica uzyskała odmowną decyzję ZUS w tej sprawie, zgłosiła się do pracy. Wówczas otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę.

Po kilku miesiącach, w wyniku odwołania od decyzji ZUS, sąd przyznał pracownicy świadczenie rehabilitacyjne. Wówczas Marta W. zażądała od pracodawcy przed sądem pracy odszkodowania za bezprawne (sprzeczne z art. 41 Kodeksu pracy) wypowiedzenie umowy.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy nie przyznał racji pracownicy. Uznał, że okres ochronny z art. 41 Kodeksu pracy (dalej: kp) rozpoczyna się z chwilą nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby czyniącej go niezdolnym do pracy lub zaprzestania świadczenia pracy z tej przyczyny. Jeżeli zaś pracownik był w konkretnym dniu w pracy (świadczył ją), mimo że na ten czas otrzymał następnie zwolnienie lekarskie, czy też świadczenie rehabilitacyjne, to nie podlega ochronie z art. 41 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
Przeczytaj także: Jak oszukujemy na L4? Jak oszukujemy na L4?

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: