eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe

2012-07-17 12:37

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe © marsyk - Fotolia.com

Świadczenie urlopowe jest to świadczenie pieniężne, jakie część pracodawców wypłaca raz w roku pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Dni te muszą następować kolejno po sobie. Gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego z przerwami, nawet jeśli w sumie był na urlopie przez 14 dni kalendarzowych, nie macie obowiązku wypłacenia mu świadczenia urlopowego. Przy nabyciu prawa do tego świadczenia nie ma znaczenia, czy pracownik korzysta z bieżącego, czy z zaległego urlopu wypoczynkowego.

Przeczytaj także: Dla kogo świadczenia urlopowe?

Uwaga!
Świadczenie to przysługuje niezależnie od sytuacji materialnej, osobistej i życiowej pracownika zatrudnionego u pracodawcy, który je wypłaca.

Nie pomylcie świadczenia urlopowego z wynagrodzeniem urlopowym. Wynagrodzenie urlopowe wypłacacie pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego. Jest to wynagrodzenie, jakie pracownik by otrzymał, gdyby w czasie, kiedy korzysta z urlopu, pracował.

Jak liczyć 14 kolejnych dni?

Co do zasady przynajmniej jedna część wypoczynku pracownika powinna trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, czyli 14 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych (dni wypoczynku), a nie 14 dni urlopu wypoczynkowego. Liczba dni urlopu wypoczynkowego w tych 14 dniach zawsze będzie mniejsza. Czyli do tych 14 dni musicie wliczyć:
  • soboty,
  • niedziele i
  • święta,
nawet wówczas, gdy nie są to harmonogramowe dni pracy pracownika.

Przykład 1:
Pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego w okresie 30 czerwca - 13 lipca 2012 r. Było to 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracownik ten wykorzystał w tym okresie 10 dni urlopu wypoczynkowego, a zatem pracodawca powinien wypłacić mu świadczenie urlopowe.

Przykład 2:
Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym najpierw od 4 do 12 lipca 2012 r. a później od 25 do 30 lipca 2012 r. Daje to razem 14 dni kalendarzowych, w tym 12 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik ten nie powinien jednak otrzymać świadczenia urlopowego, jeśli pracodawca je wypłaca, gdyż mimo że korzystał w sumie z 14 dni wypoczynku, nie były to dni następujące kolejno po sobie.

fot. marsyk - Fotolia.com

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe jest to świadczenie pieniężne, jakie część pracodawców wypłaca raz w roku pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych

Prawo do świadczenia dla małżonka pracownika

W odróżnieniu od funduszu socjalnego, nie wypłacacie świadczenia urlopowego członkom rodzin swoich pracowników. Otrzymać je mogą oni u swoich pracodawców po spełnieniu ustawowych warunków, pod warunkiem że ci wypłacają świadczenia urlopowe.

Zatrudnienie u dwóch pracodawców

Jeżeli pracownik jest zatrudniony jednocześnie u dwóch albo więcej pracodawców zobowiązanych do wypłacania świadczenia urlopowego, otrzymuje świadczenie urlopowe od każdego z nich, jeżeli u każdego korzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Świadczenie urlopowe przy pierwszym urlopie

Pracownikowi w pierwszym roku pracy przysługuje tzw. pierwszy urlop. Pracownik nabywa prawo do tego pierwszego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Jeśli zatem pracownik wykorzysta ten urlop w taki sposób, że skorzysta z kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku u pracodawcy, który wypłaca świadczenie urlopowe, świadczenie będzie mu przysługiwało. Jeśli nie, nie będzie miał prawa do świadczenia.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: