eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Wypłata dywidendy w ratach?

Wypłata dywidendy w ratach?

2012-06-29 00:19

Przeczytaj także: Kiedy dochody na wypłatę dywidendy wolne od podatku?


Pod pojęciem jednorazowa wartość transakcji należy rozumieć ogólną (łączną) wartość wierzytelności lub zobowiązań określoną w umowie pomiędzy przedsiębiorcami. Oznacza to, że obowiązek przeprowadzania rozliczeń pieniężnych za pośrednictwem rachunku bankowego istnieje także w przypadku, kiedy przedsiębiorcy będący kontrahentami z tytułu umowy, której wartość świadczenia przekracza 15.000 euro, dokonują płatności na raty (w części), a wielkość poszczególnych rat jest niższa niż wspomniana kwota.

W przepisie pojawia się także pojęcie „transakcji”, przez które należy rozumieć umowę (stosunek) cywilnoprawną (umowę zawieraną w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą).

Powyższy przepis nie dotyczy indywidualnych osób fizycznych, tylko przedsiębiorców.

W związku z pojawieniem się pojęcia „transakcja” mogą wystąpić wątpliwości, czy gdy udziałowcem jest inna spółka, a wartość dywidendy przekracza kwotę 15.000 euro (taką kwotą będzie kwota kilkuset tysięcy zł), to wypłata raty dywidendy w kwocie poniżej 15.000 euro (taką będzie kwota 50.000 zł) powinna nastąpić przelewem. Zauważyć bowiem należy, że źródłem wypłaty dywidendy nie jest umowa cywilnoprawna, zawarta między przedsiębiorcami, lecz umowa spółki oraz uchwała zgromadzenia wspólników.

Jeśli chodzi o skutki naruszenia obowiązku wynikającego z przepisu art. 22 ustawy, to na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy prawo działalności gospodarczej przewidziane były sankcje grzywny za naruszenie przez przedsiębiorcę obowiązku przeprowadzenia rozliczeń bezgotówkowych. Aktualnie za naruszenie zawartego w nim obowiązku nie grożą żadne sankcje karne. Nie przewidują ich ani przepisy usdg, ani Kodeksu wykroczeń, ani innych ustaw.

Podstawa prawna:
  • art. 191 Kodeksu spółek handlowych.


Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.

poprzednia  

1 2

oprac. : Anna Żak / Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: