eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy po okresie ochrony

Wypowiedzenie umowy po okresie ochrony

2011-11-24 12:46

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, które ma być złożone pracownikowi, jest złożone z chwilą, gdy doszło do pracownika w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią.

Przeczytaj także: Niezdolność do pracy a rozwiązanie umowy o pracę

Pytanie: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 26 września 2011 r. do 21 października 2011 r. W dniu 28 października 2011 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy pracodawca mógł wypowiedzieć w powyższej sytuacji umowę o pracę?

Odpowiedź: Skoro pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę po ustaniu okresu ochrony (zwolnienia lekarskiego), postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, które ma być złożone pracownikowi, jest złożone z chwilą, gdy doszło do pracownika w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. A zatem pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę (doręczyć takiego wypowiedzenia, aby pracownik mógł się z nim zapoznać) tylko w czasie np. zwolnienia lekarskiego, tj. od 26 września 2011 r. do 21 października 2011 r.

Jednak pracodawca może wysłać takie wypowiedzenie do pracownika np. pocztą, jeszcze w okresie jego choroby, pod warunkiem oczywiście, że pracownik odbierze oświadczenie pracodawcy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy i wskazał, że "jeżeli pismo rozwiązujące umowę wysyłane jest jeszcze w trakcie okresu ochronnego, należy to zrobić w takim czasie, by dotarcie do adresata nastąpiło już po zakończeniu tego okresu" (wyrok Sądu Najwyższego z 18 maja 2006 r., III PK 26/06).

Jeżeli zatem pracownik otrzymał wypowiedzenie 28 października 2011 r., czyli w okresie gdy nie przebywał już na zwolnieniu lekarskim, postępowanie pracodawcy jest prawidłowe. Odrębną kwestią jest natomiast ocena, czy wypowiedzenie spełniało wszystkie wymogi formalne - np. czy została prawidłowo wskazana przyczyna wypowiedzenia (o ile mamy do czynienia z wypowiedzeniem umowy na czas nieokreślony).

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 2, art. 41 Kodeksu pracy,
  • art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: