eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dłuższy urlop macierzyński w 2012 roku

Dłuższy urlop macierzyński w 2012 roku

2011-11-09 13:42

Przeczytaj także: Dodatkowy urlop macierzyński od 2010r.


Warto wiedzieć
Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać nie tylko pracownica, ale także pracownik – ojciec wychowujący dziecko. Uprawnienie takie przysługuje mu zarówno wówczas, gdy korzystał z części urlopu macierzyńskiego na warunkach wskazanych w art. 180 §5 i §7 K.p. (tj. w sytuacji, gdy z urlopu macierzyńskiego zrezygnowała pracownica bądź w przypadku jej zgonu), jak i wówczas, gdy cały podstawowy urlop macierzyński wykorzystała matka dziecka. Z urlopu takiego nie może jednak skorzystać rodzic w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców innych niż biologiczni

Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje nie tylko biologicznym rodzicom. Mogą z niego skorzystać także ci pracownicy, którym przysługuje prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego zgodnie z art. 183 K.p. W latach 2012-2013 wymiar tego dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie wynosił:
  • 4 tygodnie w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 6 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia większej ilości dzieci
- jeżeli pracownik miał prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, określonego w art. 183 §1 K.p.

2 tygodnie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwało ponadto pracownikowi w przypadku, gdy miało miejsce skrócenie wymiaru podstawowego urlopu do 9 tygodni ze względu na osiągnięcie przez dziecko określonego wieku, o którym mowa w art. 183 §2 K.p. (7 lub 10 lat – w latach 2010-2011 urlop ten wynosi 1 tydzień).


Wyciąg z Kodeksu pracy
Art. 183 §1.
Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
1) 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
2) 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
3) 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
4) 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
5) 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci
- nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Przepisy art. 45 § 3, art. 47, art. 50 § 5, art. 57 § 2, art. 163 § 3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 180 § 5-7 i art. 1801 § 2 stosuje się odpowiednio.
§2. Jeżeli pracownik, o którym mowa w § 1, przyjął dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, ma prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: