eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Opłaty za wieczyste użytkowanie: bonifikaty dla firm

Opłaty za wieczyste użytkowanie: bonifikaty dla firm

2011-10-31 10:51

Wielu przedsiębiorców prowadzi własne firmy na gruntach będących własnością jednostek samorządu terytorialnego. Taką możliwość daje im prawo użytkowania wieczystego, które w swej formie zbliżone jest do prawa własności. W przepisach regulujących zasady korzystania z użytkowania wieczystego nastąpiły pewne zmiany.

Przeczytaj także: Opłaty za użytkowanie wieczyste: walcz z podwyżkami

Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste następuje w drodze przetargu lub bezprzetargowo i wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, a następnie wpisu w księdze wieczystej. O tym czy dana gmina dysponuje nieruchomościami do sprzedaży, najmu, dzierżawy lub oddania w użytkowanie wieczyste można dowiedzieć się z wykazów wywieszanych w siedzibach urzędów. Takie wykazy wywiesza się na okres 21 dni, a ponadto informację o ich udostępnieniu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, a także na stronach internetowych właściwego urzędu. Oddanie nieruchomości zabudowanej następuje z równoczesną sprzedażą położonych na niej nieruchomości.

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste nieruchomości wiąże się dla przedsiębiorcy z ponoszeniem corocznych opłat. Przede wszystkim jednak, już za samo oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobierana jest tzw. pierwsza opłata, a dopiero później opłaty roczne. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu podlega zapłacie jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy. W przypadku oddawania nieruchomości w drodze bezprzetargowej opłata ta może zostać rozłożona na oprocentowane raty.

Opłaty roczne wnosi się natomiast przez cały okres użytkowania, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Przy czym opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Na wniosek użytkownika wieczystego złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności, można ustalić inny termin zapłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego.

Bonifikaty dla przedsiębiorców

9 października br. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która wprowadziła możliwość ubiegania się przez przedsiębiorców o bonifikaty od pierwszej opłaty oraz od opłat rocznych. Na mocy zmiany art. 73 ust. 3 wspomnianej ustawy przyznano większą swobodę organom reprezentującym jednostki samorządu terytorialnego (urzędom gmin, starostwom powiatowym lub urzędom marszałkowskim), przy udzielaniu bonifikat od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Pod rządami poprzednich przepisów katalog przypadków, w których taka bonifikata mogła być udzielona, był ograniczony i nie dotyczył przedsiębiorców. Obejmował np. nieruchomości przeznaczone na realizację celów mieszkaniowych czy też organizacje zrzeszające działkowców.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: