eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Opłaty za wieczyste użytkowanie: bonifikaty dla firm

Opłaty za wieczyste użytkowanie: bonifikaty dla firm

2011-10-31 10:51

Przeczytaj także: Opłaty za użytkowanie wieczyste: walcz z podwyżkami


Jak czytamy w uzasadnieniu do omawianej ustawy "… skutki gwałtownych wzrostów opłat rocznych dotykają również inne podmioty, w tym prowadzące działalność gospodarczą. Propozycja zmiany (…) stworzy instrument, z którego będą mogły korzystać właściwe organy, w celu zapobieżenia np. likwidacji działalności gospodarczej przez te podmioty, a tym samym zwalczać negatywne następstwa ograniczające wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, czy zwiększające bezrobocie".

W związku z powyższym, obecnie właściwy organ może udzielić bonifikaty od pierwszej opłaty i opłat rocznych, na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku. W zarządzeniu wojewody (uchwale rady lub sejmiku) określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych. Bonifikaty te można stosować również do nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste przed dniem 1 stycznia 1998 r. Wysokość pierwszej opłaty, opłat rocznych i udzielanych bonifikat oraz sposób ich zapłaty ustala się w umowie. Właściwy organ ma prawo wypowiedzieć udzieloną bonifikatę, jeżeli osoba, której oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste, przed upływem 10 lat, licząc od dnia ustanowienia tego prawa, dokonała jego zbycia lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty.

Co 3 lata aktualizacja opłat

Na mocy znowelizowanych przepisów, zmianom uległy również zasady oraz częstotliwość aktualizacji opłaty rocznej. Wysokość tej opłaty może być aktualizowana nie częściej niż raz na 3 lata, pod warunkiem, że zmianie ulegnie wartość nieruchomości (przed wejściem w życie pierwszej ustawy deregulacyjnej aktualizacja mogła następować raz w roku). Z kolei użytkownik wieczysty może żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji opłaty rocznej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął się aktualizacji.

Doręczenie żądania powinno nastąpić na piśmie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizację opłaty rocznej. Jeżeli organ odmówił aktualizacji opłaty, użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy, skierować sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego. Ciężar dowodu, że istnieją przesłanki do aktualizacji opłaty, spoczywa na użytkowniku wieczystym. Nowa wysokość opłaty rocznej obowiązuje począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym użytkownik wieczysty zażądał jej aktualizacji.

Natomiast w celu złagodzenia skutków finansowych aktualizacji opłaty rocznej dla użytkowników wieczystych, ustawa wprowadza nowy mechanizm regulowania tej opłaty przy jej aktualizacji. W przypadkach gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostała nadwyżka rozkładana jest na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach, w wyniku czego opłata roczna w trzecim roku od aktualizacji osiąga wysokość wynikającą z tej aktualizacji.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: