eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Mienie powierzone a zwolnienie dyscyplinarne

Mienie powierzone a zwolnienie dyscyplinarne

2011-10-04 12:02

Przeczytaj także: Naruszenie przepisów: kiedy dyscyplinarka jest niedopuszczalna?


Zdaniem SN: Dyscyplinarka powinna być stosowana tylko wyjątkowo

Ocena, czy dane naruszenie obowiązku (obowiązków) jest ciężkie zależy od okoliczności indywidualnego przypadku i musi być dokonywana z uwzględnieniem zasady, że rozwiązanie umowy o pracę w omawianym trybie jest szczególnym (nadzwyczajnym) sposobem rozwiązania stosunku pracy i z tego względu powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością. W szczególności ocena ta musi więc uwzględniać zakres winy pracownika polegającej na jego złej woli wyrażającej się w umyślności lub rażącym niedbalstwie. Przesłankę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. stanowić może zatem tylko takie zachowanie pracownika, któremu można przypisać znaczny stopień winy (nasilenia złej woli) w naruszeniu obowiązku pracowniczego o podstawowym charakterze. (Uzasadnienie do wyroku Sądu Najwyższego z 11 lutego 2008 r. II PK 165/2007).

W żadnym przypadku pracodawca nie może również uzależniać wydania świadectwa pracy od uprzedniego rozliczenia się pracownika. Wydanie świadectwa jest obowiązkiem pracodawcy sankcjonowanym grzywną nakładaną w postępowaniu wykroczeniowym.

3. Pracodawca może poinformować pracownika o konsekwencjach nierozliczenia się z powierzonego mienia

Pracodawca chcąc zdyscyplinować pracowników w zakresie rozliczania się z powierzonego im mienia, może w aktach wewnątrzzakładowych zamieścić informacje o konsekwencjach na jakie narażają się pracownicy nie zwracający pracodawcy jego własności. Mogą to być m.in. informacje o:
  • kosztach związanych z dochodzeniem od pracownika zwrotu mienia, jakimi zostanie obciążony pracownik w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową,
  • ewentualnych konsekwencjach prawno-karnych związanych z przywłaszczeniem mienie,
  • uzależnieniu wydania opinii o pracowniku od uprzedniego rozliczenia się z powierzonego mienia.
Podstawa prawna:
  • art. 30 § 4, art. 52, art. 97 § 1, art. 282 § 1 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 284 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: