eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Składanie oświadczenia woli

Składanie oświadczenia woli

2011-08-19 12:55

Przeczytaj także: Elektroniczne oświadczenie woli


Wyjątki od zasady

Od przedstawionych zasad przepisy szczególne mogą wprowadzać wyjątki. Obowiązek informowania się przez strony o zmianie adresu został zapisany w art. 6g ustawy o ochronie praw lokatorów (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.). Zgodnie z nim w okresie trwania najmu strony umowy są obowiązane informować się nawzajem na piśmie o każdej zmianie adresu swojego zamieszkania lub siedziby. W razie zaniedbania tego obowiązku korespondencję wysłaną na ostatni adres listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru i nieodebraną, uważa się za doręczoną. Zasada ta ma więc zastosowanie również do najemców będących konsumentami.

Inny wyjątek zawarty jest w ustawie o ochronie niektórych praw konsumentów (Dz. U. z 2000 r. nr 22, poz. 271 ze zm.) i dotyczy prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa bez podania przyczyny w terminie 10 dni. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem (art. 2 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy).

Podobnie wygląda sprawa z zawiadamianiem przez konsumenta przedsiębiorcy o wadach kupionego towaru. Kupujący traci przysługujące mu uprawnienia związane z reklamowaniem towaru, jeśli przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową nie zawiadomi o tym sprzedawcy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie zawiadomienia przed jego upływem (art. 9 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, Dz. U. z 2002 r. nr 141, poz. 1176 ze zm.).

Oświadczenie wysłane pocztą elektroniczną

Sporo oświadczeń wysyłanych jest pocztą elektroniczną. Moment złożenia oświadczenia w formie elektronicznej został uregulowany w art. 61 § 2 K. c. Zgodnie z nim oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Jak rozumieć ten przepis wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu z 10 grudnia 2003 r. (sygn. akt V CZ 127/03). Oświadczenie woli w postaci elektronicznej dokonywane on line zostaje złożone z chwilą jego przejścia do systemu informatycznego prowadzonego i kontrolowanego przez odbiorcę, to jest w momencie przyjęcia oświadczenia przez serwer odbiorcy i zarejestrowania na nim odpowiednich danych.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: