eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa na czas zastępstwa

Umowa na czas zastępstwa

2011-08-01 13:56

Przeczytaj także: Pozorna umowa o pracę na zastępstwo


Szybkie rozstanie bez szczególnej ochrony

Umowa na czas zastępstwa posiada charakter terminowy, dlatego stosuje się do niej ogólne zasady Kodeksu pracy dotyczące takich umów, z pewnymi jednak wyjątkami. Dotyczą one m.in. długości wypowiedzenia, które wynosi tylko trzy dni robocze (rozumiane jako dni powszednie, od poniedziałku do soboty). W przeciwieństwie do klasycznych umów na czas określony, umowę na zastępstwo można wypowiedzieć bez względu na jej długość. Nie trzeba też w jej treści umieszczać zastrzeżenia o możliwości jej wypowiedzenia. Inną ważną odmiennością jest brak ochrony przed zwolnieniem, przysługującej pracownicy w ciąży, której umowa na czas określony rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży. Zgodnie z art. 177 § 3 K.p. umowa ulega wówczas przedłużeniu do dnia porodu, co jednak nie dotyczy pracownicy w ciąży zatrudnionej na zastępstwo. Następną odrębnością jest niestosowanie do tej umowy regulacji z art. 251 K.p. (zawieszonego w stosunku do pracodawców - przedsiębiorców od 22.08.2009 r. do 31.12.2011 r.), na mocy której trzecia z rzędu umowa na czas określony zawarta między tymi samymi stronami ulega przekształceniu w umowę na czas nieokreślony, o ile przerwy pomiędzy poszczególnymi umowami nie przekroczyły miesiąca.

Poza tymi różnicami, do umów na zastępstwo stosuje się ogólne regulacje w zakresie nawiązywania zatrudnienia, co oznacza konieczność m.in. założenia i prowadzenia dla zastępcy dokumentacji pracowniczej, skierowania go na badania wstępne i przeprowadzenie szkolenia bhp oraz sporządzenie informacji dodatkowej. Pracownika na zastępstwo trzeba też zapoznać z przepisami zakładowymi, informacją na temat ryzyka występującego na danym stanowisku pracy, jak też wyposażyć, w miarę konieczności, w odzież i obuwie robocze bądź środki ochrony indywidualnej.

fot. mat. prasowe

Przykład umowy o pracę na czas zastępstwa

Przykład umowy o pracę na czas zastępstwa


Podstawa prawna
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
Przeczytaj także: Umowa na zastępstwo   Umowa na zastępstwo

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: