eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Bezpieczne porady prawne online

Bezpieczne porady prawne online

2011-07-23 00:10

Do niedawna usługi prawne były świadczone przez prawników wyłącznie w ich kancelariach. To klient musiał zabiegać o spotkania, nierzadko czekać w kolejce interesantów. Obecnie mamy możliwość dostępu do porad prawnych przez Internet. Na polskim rynku istnieje już kilkanaście serwisów tego typu, które poza standardowymi poradami prawnymi oferują też sporządzanie umów czy pism procesowych.

Przeczytaj także: Licencje prawnicze dla doradców prawnych

Przeniesienie usług do sieci pozwoliło prawnikom na znaczne obniżenie cen za swoje porady. Jednak jak mieć pewność, że atrakcyjna cena zagwarantuje dobrą jakość rozwiązania naszego problemu prawnego? Co warto wiedzieć przed skorzystaniem z pomocy prawnej on-line?

Sprawdź kwalifikacje i uprawnienia

Usługi prawne powinny być udzielane przez radców prawnych a nie prawników bez potwierdzonych kwalifikacji zawodowych. Stanowi to dla nas podstawową gwarancję jakości. - Każdy radca prawny udzielający porad objęty jest na mocy umów zawieranych za pośrednictwem Krajowej Izby Radców Prawnych obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej - wyjaśnia Sylwia Tkaczyk, radca prawny z serwisu. Innymi słowy, każdy radca w pełni odpowiada za świadczoną przez siebie pomoc. Klient może być więc spokojny, że zlecając rozwiązanie swojego problemu, otrzyma profesjonalną poradę oraz dodatkowo bezpieczeństwo prawne.

Przed decyzją o skorzystaniu z usług warto zatem sprawdzić, czy dany podmiot objęty jest patronatem merytorycznym profesjonalnej Kancelarii Radcy Prawnego.

Anonimowość i bezpieczeństwo danych

Dla wielu osób podstawowym kryterium skorzystania z usług prawnych on-line jest dyskrecja. Serwis powinien zapewniać klientowi anonimowość, ale ta zasada nie obowiązuje drugiej strony. Wybierając usługi prawne w sieci powinniśmy mieć możliwość sprawdzenia, kto będzie zajmował się naszą sprawą. Ważną kwestią przed powierzeniem naszych problemów prawnych jest sprawdzenie bezpieczeństwa przesyłu danych. Strona internetowa powinna być chroniona przez specjalny protokół szyfrowania danych, tzw. SSL. To znaczy, że wszystkie informacje przesyłane za pośrednictwem serwisu (np. poprzez formularz zgłoszeniowy) są w pełni bezpieczne i chronione przed nieuprawnionym przejęciem. Dobry serwis umożliwia również płatności on-line za pośrednictwem bezpiecznego systemu transakcyjnego co ma jednocześnie wpływ na szybkość wykonania zlecenia.

Wymagaj zrozumiałego języka

- Niezrozumiałe słownictwo i obawa przed nieprawidłową interpretacją zapisów umowy to dość częsty powód niepokoju klientów, którym przyszło zmierzyć się z prawem lokalowym czy spadkowym - przyznaje Daniel Kaflik z Estimus Consulting Nieruchomości.O ile nie mamy wpływu na formalny kształt zapisu umowy czy pism sądowych o tyle porady prawne powinny być zrozumiałe dla klienta i wskazywać konkretne akty, które stanowiły podstawę rozwiązania sprawy - zaznacza Daniel Kaflik.

Ile to kosztuje? Zwróć uwagę na cennik

Prawnicy konkurują ze sobą w sieci przede wszystkim ceną. Istnieją wirtualne kancelarie przydzielające odpowiedzi na zgłoszone zapytania wręcz tym prawnikom, którzy najtaniej wycenili daną usługę. Jak nie wpaść w pułapkę zbyt niskiej lub zbyt wygórowanej ceny? Sprawdź, czy serwis oferuje bezpłatną wycenę zapytania prawnego, oraz czy opłata za poradę jest w granicach ok. 100 złotych. Zbyt niska cena może sugerować, że porada nie spełni naszych oczekiwań co do jakości usługi. Prawo to sektor usług, w których ważna jest z jednej strony delikatność i dyskrecja, z drugiej – rzetelność, pewność i siła przebicia. Przejście części kancelarii do Internetu daje możliwość na szybsze, tańsze i bardziej komfortowe z naszego punktu widzenia załatwianie trudnych spraw. Przed skorzystaniem z jednej z dostępnych na rynku ofert zadajmy przedstawicielom kilka podstawowych pytań o: uprawnienia i ubezpieczenie OC osób wykonujących zlecenie, bezpieczeństwo naszych danych, czas wykonania zlecenia i jego koszt.

Przeczytaj także: Prawnik on-line Prawnik on-line

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: