eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dodatkowy urlop niepełnosprawnego

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego

2011-07-04 13:42

Przy okazji czerwcowej zmiany w przepisach dotyczących pracowników niepełnosprawnych, warto przyjrzeć się dodatkowemu urlopowi niepełnosprawnego, który w praktyce sprawia mnóstwo kłopotów w różnych sytuacjach.

Przeczytaj także: Dodatkowy urlop dla pracownika niepełnosprawnego

Od kiedy dokładnie przysługuje dodatkowy urlop?

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (nie dotyczy to tylko osób uprawnionych do urlopu w wyższym wymiarze niż 26 dni czy urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów). Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik taki nabywa po przepracowaniu 1 roku po zaliczeniu go do jednego z powyższych stopni niepełnosprawności. Znowelizowany (od czerwca 2011 r.) przepis precyzuje, że uprawnienia pracownika niepełnosprawnego należy liczyć od dnia przedstawienia przez niego orzeczenia o określonym stopniu niepełnosprawności.

Przykład:
Pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności 3 czerwca 2010 roku. Jednak zaświadczenie to dostarczył pracodawcy dopiero 6 lipca. Oznacza to, że prawo do pierwszego urlopu pracownik nabędzie 6 lipca 2011 r.

Uwaga!
Przez okres 1 roku pracy rozumie się 365 dni, które niepełnosprawny musi przepracować - niezależnie od przerw w zatrudnieniu (sumuje się tylko okresy przepracowane).

Przykład:
W dniu 15 listopada 2010 r. pracownik nabył umiarkowany stopień niepełnosprawności. Zatrudnił się w firmie A od 1 kwietnia do 31 maja 2011 r. Następnie od 23 lipca 2011 r. pracuje w firmie B. Jeśli nadal będzie tam pracować, to 22 maja 2012 roku nabędzie prawo do 10 dni dodatkowego urlopu.

Podstawa prawna:
  • art. 2a, art. 19 -.20, art. 20c ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: