eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w weekendy a zadaniowy czas pracy

Praca w weekendy a zadaniowy czas pracy

2011-06-27 12:42

Cechą charakterystyczną zadaniowego systemu czasu pracy jest to, że pracodawca ustala dla pracownika zatrudnionego w tym systemie zakres zadań do wykonania na dany okres, np. kilku dni, tygodnia, miesiąca itp. Pracownik natomiast sam podejmuje decyzję, w które dni i które godziny będzie wykonywał tę pracę.

Przeczytaj także: Zadaniowy system czasu pracy – kiedy i dla kogo?

Pytanie: W jaki sposób rozliczamy czas pracy pracownika zatrudnionego w nienormowanym (zadaniowym) czasie pracy? Czy jeśli pracuje on w niedzielę lub też w sobotę, to płacimy mu nadgodziny, czy też nic mu się nie należy?

Odpowiedź: To zależy czy pracownik sam podejmuje decyzję o pracy w weekend oraz czy jego zakres zadań jest prawidłowo ustalony.

Cechą charakterystyczną zadaniowego systemu czasu pracy jest to, że pracodawca ustala dla pracownika zatrudnionego w tym systemie zakres zadań do wykonania na dany okres, np. kilku dni, tygodnia, miesiąca itp. Pracownik natomiast sam podejmuje decyzję, w które dni i które godziny będzie wykonywał tę pracę. Zakres zadań powinien być jednak tak ustalony przez pracodawcę, po porozumieniu z pracownikiem, aby pracownik był w stanie te zadania wykonać w określonym terminie, pracując nie więcej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Ponadto, jeśli pracownik wykonuje prace, które nie mogą być wykonywane w niedziele i święta, zakres zadań musi być ustalony tak, żeby pracownik nie musiał wykonywać pracy w te dni.

Jeżeli zakres pracy był ustalony prawidłowo, a pracownik pracował w sobotę i niedzielę tylko dlatego, że podjął taką decyzję, gdyż np. chciał mieć inne dni wolne - to za pracę w te 2 dni pracownikowi nie należy się dodatkowa rekompensata.

Jeśli jednak pracownik musiał wykonywać pracę w sobotę i niedzielę na skutek nieprawidłowego ustalenia zakresu zadań, to za pracę:
  • w sobotę - pracownikowi należy udzielić innego dnia wolnego od pracy, do końca okresu rozliczeniowego w terminie uzgodnionym z pracownikiem,
  • w niedzielę - pracownikowi należy udzielić innego dnia wolnego zgodnie z art. 15111 kp.
Gdyby udzielenie dnia wolnego nie było możliwe, za każdą godzinę pracy w niedzielę należy się wynagrodzenie i 100% dodatek do wynagrodzenia.

Rekompensata będzie się również należeć w przypadku, gdy zakres zadań został wprawdzie ustalony prawidłowo, ale pracodawca wezwał pracownika do wykonywania dodatkowej pracy w sobotę i niedzielę.

Udzielenie dnia wolnego za pracę w weekend oznaczać będzie konieczność zmniejszenia temu pracownikowi zakresu zadań. Jest to konieczne, aby mógł on faktycznie skorzystać z jednego, czy odpowiednio - z 2 dodatkowych dni wolnych od pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
Przeczytaj także: Zadaniowy czas pracy Zadaniowy czas pracy

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: