eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Co powinna zawierać umowa o pracę?

Co powinna zawierać umowa o pracę?

2011-05-05 13:13

Przeczytaj także: Jak sporządzić umowę o pracę?


Do trzech razy sztuka

Jeśli pracownik trzeci raz z rzędu zawiera umowę o pracę z tym samym pracodawcą na czas określony, jest to równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Istnieje tu jednak warunek, aby wcześniejsze umowy były zawarte na następujące po sobie okresy oraz aby przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca. Dotyczy to również aneksowania umowy na czas określony.

Zasada ta nie obowiązuje w przypadku umów:
  • dotyczących zastępstw,
  • zawieranych w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym bądź też zadań realizowanych cyklicznie (np. umowy zawierane na czas wykonywania comiesięcznych rozliczeń podatkowych i rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne).
Umowa na czas wykonania określonej pracy

Umowa na czas wykonania określonej pracy jest odmianą umowy o pracę na czas określony. Tego rodzaju umowę zawiera się w celu wykonania przez pracownika pracy, która wchodzi w zakres oznaczonego i z góry ograniczonego w czasie zadania np. opracowania projektu budowlanego. Trudno tu ustalić konkretną datę zakończenia zadania, będzie to raczej jakiś przedział czasowy. Zawierając umowę na czas wykonania określonej pracy, strony ustalają rodzaj pracy, którą pracownik będzie wykonywał.

Tego typu umowy nie można wypowiedzieć. Kończy się ona w dniu całkowitego ukończenia pracy. Tak jak w przypadku umowy na czas określony, może ona ulec wcześniejszemu rozwiązaniu bez wypowiedzenia bądź wygaśnięciu na zasadach ogólnych.

Decyduje treść umowy

To, jaką umowę zawrzesz z pracownikiem, zależy od wcześniejszych ustaleń między wami. Pamiętaj, że to treść, a nie nazwa umowy określa jej rodzaj. Jeżeli nazwa nie wskazuje, o jaki rodzaj umowy chodzi, a z treści nie wynika, że została zawarta umowa terminowa, należy przyjąć, iż jest to umowa na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na zastępstwo

Zastępuje stałego pracownika

Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony. Zawiera się ją z osobą na czas usprawiedliwionej nieobecności któregoś ze stałych pracowników, który:
  • jest chory,
  • przebywa na urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim lub wychowawczym,
  • jest w wojsku,
  • czasowo nie pracuje z innych przyczyn.
Z góry określony czas

Umowę na zastępstwo można zawrzeć tylko na z góry określony czas. Nie można zawrzeć jej dla zastąpienia pracownika nieobecnego z przyczyn nieusprawiedliwionych.

Okres próbny

Z zastępcą można najpierw podpisać umowę na okres próbny. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów umowy o pracę, okres próbny nie może być dłuższy niż 3 miesiące.

Można zawierać wiele umów

W przypadku umowy o pracę na czas zastępstwa nie ma zastosowania zasada mówiąca, że nie można zawrzeć trzeciej umowy na czas określony.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: