eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Co powinna zawierać umowa o pracę?

Co powinna zawierać umowa o pracę?

2011-05-05 13:13

Przeczytaj także: Jak sporządzić umowę o pracę?


Wypowiedzenie

Umowę o zastępstwo rozwiązuje się tak jak inne umowy zawarte na czas określony – z dniem, do którego została ona zawarta. Ten dzień to zwykle dzień poprzedzający powrót do pracy stałego pracownika lub dzień, w którym jego nieobecność usprawiedliwiona przekształca się
w nieusprawiedliwioną.

Jeśli umowa zastępstwa ma trwać dłużej niż 6 miesięcy, dobrze jest określić w niej termin wypowiedzenia umowy, np. 2 tygodnie, inaczej nie będzie można jej rozwiązać przed upłynięciem okresu jej obowiązywania.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera terminu zakończenia trwania umowy. Jest ona niewątpliwie najbardziej korzystna dla pracownika, jeśli wziąć pod uwagę ochronę trwałości stosunku pracy, i zarazem najbardziej obciążająca dla pracodawcy.

Pracodawca może oczywiście rozwiązać umowę o pracę, ale musi mieć uzasadnienie dla swojej decyzji. Poza tym wymagana jest konsultacja ze związkami zawodowymi, o ile takowe w firmie istnieją.

Długość okresu wypowiedzenia jest regulowana przez Kodeks pracy. Jeśli strony chcą uzgodnić inny okres wypowiedzenia, nie może on być mniej korzystny dla pracownika, niż ten wynikający z zapisów Kodeksu.

Obowiązki pracodawcy przy zawieraniu umowy


Informacja o warunkach zatrudnienia

W ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę trzeba na piśmie poinformować pracownika o:
  • obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę,
  • przysługującym urlopie wypoczynkowym,
  • długości okresu wypowiedzenia umowy.
Jeśli pracodawca nie musi tworzyć regulaminu pracy (ponieważ zatrudnia mniej niż 20 osób), powinien poinformować także o tym:
  • w jakich godzinach obowiązuje pora nocna,
  • w jaki sposób i w jakim terminie będzie wypłacane wynagrodzenie,
  • w jaki sposób pracownicy potwierdzają przybycie do pracy i wyjście z pracy,
  • w jaki sposób usprawiedliwiają nieobecność w pracy.
Badania lekarskie

Zanim dojdzie do rozpoczęcia pracy przez pracownika, pracodawca ma obowiązek skierować go na wstępne badania lekarskie, które potwierdzą zdolność do wykonywania pracy w określonych warunkach i na określonym stanowisku. Koszt badań pokrywa pracodawca.

Podobnie w trakcie trwania zatrudnienia, co 2 lub 3 lata pracodawca musi kierować pracowników na badania lekarskie na swój koszt. Czas wykonywania badań wlicza się do czasu pracy, a w przypadku, gdy badania te są przeprowadzane w innej miejscowości, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu według zasad dotyczących rozliczania podróży służbowych.

Badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dniod rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy.

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: