eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Co powinna zawierać umowa o pracę?

Co powinna zawierać umowa o pracę?

2011-05-05 13:13

Przeczytaj także: Jak sporządzić umowę o pracę?


Próba dla obu stron

Umowa na okres próbny wiąże się z poznawaniem przez pracownika warunków pracy, specyfiki firmy itp. Okres próbny ma duże znaczenie z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Z jednej strony pracodawca poznaje i przekonuje się do pracownika, z drugiej zaś pracownik poznaje pracę, której wykonywania się podjął, oraz warunki, jakie panują u pracodawcy.

Zawierając z pracownikiem umowę o pracę, poinformuj go, że zawierana umowa obowiązuje na okres próbny. Wyjaśnij mu, co oznacza zawarcie takiej umowy. Również w tytule umowy należy zaznaczyć, że zawierana umowa jest umową na okres próbny.

Długość okresu próbnego

Okres próbny nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Zabronione jest zawieranie tego typu umów na dłuższy okres, można natomiast zawrzeć ją na okres krótszy.

Nie można także ponownie zawierać z pracownikiem umowy na okres próbny, chyba że ze względu na szczególne okoliczności. Takie szczególne okoliczności mają miejsce np. w sytuacji, kiedy pracodawca po wygaśnięciu umowy na okres próbny zaproponuje tej samej osobie pracę na innym stanowisku z innym zakresem obowiązków.

Okres próbny rozpoczyna się w dniu ustalonym w umowie. Jeśli w umowie nie ustalono konkretnego terminu, będzie nim dzień zawarcia umowy.

Rozwiązanie umowy czy kontynuacja?

Umowa na okres próbny zostaje rozwiązana z upływem okresu, na który została zawarta, o ile nie uległa wcześniej wypowiedzeniu, rozwiązaniu bez wypowiedzenia lub rozwiązaniu na mocy porozumienia stron. O możliwych terminach wypowiedzenia piszemy w dalszej części artykułu.
Jeśli po upływie okresu próbnego chcesz kontynuować współpracę z pracownikiem, możesz zawrzeć jedną z trzech rodzajów umów: umowę na czas określony, umowę na czas wykonania określonej pracy lub umowę na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na czas określony

Termin upłynięcia umowy na czas określony to najczęściej konkretna data, np. ostatni dzień miesiąca lub roku. Czasem jest to termin, który naturalnie wynika z okoliczności.

Zastępstwo

Z umową na czas określony mamy często do czynienia, kiedy zachodzi konieczność zastępstwa za pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. Można w tym czasie zatrudnić innego pracownika, zawierając z nim właśnie umowę na czas określony.

Praca sezonowa

W przypadku zawarcia umowy na czas określony w związku z pracą sezonową pracownik nie czuje niepokoju, że czas trwania umowy się kiedyś skończy. Właśnie sezonowość lub specyfika pracy mogą być uzasadnieniem zatrudnienia tylko na pewien okres.

Praca stała

Jednak w innych wypadkach zawieranie umowy na czas określony powoduje, że pracownicy czują niepewność co do swoich dalszych losów w firmie. Zresztą, aby zapobiec tendencji zatrudniania w nieskończoność na czas określony, wprowadzono ograniczenie polegające na tym, że zawarcie po raz trzeci umowy na czas określony traktowane jest jako zawarcie umowy na czas nieokreślony.

Umowę na czas określony można teoretycznie zawrzeć na dowolny okres, jednak trudno sobie wyobrazić sytuację zawarcia takiej umowy na okres np. 15 lat. Z reguły umowy na czas określony zawiera się na 6 miesięcy, rok lub 2 lata.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 7

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: