eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozliczanie czasu pracy w delegacji służbowej

Rozliczanie czasu pracy w delegacji służbowej

2011-04-19 13:44

Przy rozliczaniu czasu pracy w delegacji służbowej obowiązuje zasada, że dojazdu do miejsca delegowania oraz powrotu nie wlicza się do czasu pracy. Chyba że podróż przypada w czasie normalnych godzin pracy danego pracownika, wynikających z jego rozkładu czasu pracy w miejscu stałej pracy.

Przeczytaj także: Czas pracy pracowników w delegacji związkowej

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Grupa pracowników zakładu otrzymała polecenie wyjazdu samochodem służbowym na targi do Niemiec na trzy dni, tj. od czwartku do soboty włącznie. Jeden z oddelegowanych pracowników był kierowcą. Czy po powrocie należy każdemu z nich oddać po jednym dniu wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy, czy też z takiego dnia powinien skorzystać tylko kierowca, który wykonywał pracę w sobotę (powrót do Polski)?

Jeżeli pracownicy w sobotę nie wykonywali żadnej pracy, dzień wolny oddajesz tylko kierowcy.

Jako czas pracy traktujesz wykonywanie zadań

Przy rozliczaniu czasu pracy w delegacji służbowej obowiązuje zasada, że dojazdu do miejsca delegowania oraz powrotu nie wlicza się do czasu pracy. Chyba że podróż przypada w czasie normalnych godzin pracy danego pracownika, wynikających z jego rozkładu czasu pracy w miejscu stałej pracy. W związku z tym w sytuacji gdy taki pracownik wyłącznie przemieszcza się (dojeżdża lub wraca z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej) oraz ewentualnie przebywa w tej miejscowości, to czas poświęcony na te czynności nie jest czasem pracy i z tego względu nie przysługuje pracownikowi żadna rekompensata, w tym także udzielenie dnia wolnego od pracy (por. wyrok SN z 4 lipca 1978 r., I PR 45/78, PiZS 1979/10/76).

Do czasu pracy wliczasz natomiast faktyczny czas wykonywania zadań (czynności) będących celem podróży służbowej. Gdyby zatem w wolną sobotę pracownik wykonywał zadania, które zleciłeś mu w ramach delegacji, za taką pracę przysługiwałby mu inny dzień wolny. To samo dotyczy świadczenia pracy w podróży służbowej poza rozkładowym czasem pracy. Za powstałe wówczas nadgodziny pracownik powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie, względnie czas wolny.

Kierowca pracuje także w podróży

Inne zasady mają zastosowanie w przypadku pracownika - kierowcy. Czas kierowania pojazdem, jako czas wykonywania pracy, jest czasem pracy. A zatem jeśli pracownik wykonujący pracę kierowcy prowadzi samochód w sobotę będącą dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, to wówczas za ten dzień musisz mu udzielić innego dnia wolnego od pracy do końca bieżącego okresu rozliczeniowego. Jak stwierdził Sąd Najwyższy, "w czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Jeżeli jednak jedynym celem podróży jest przewóz pracowników i pracownikowi umysłowemu zlecono - poza godzinami normalnej pracy - dodatkowe obowiązki kierowcy, czas przejazdu w tej sytuacji oznacza jednocześnie czas pracy" (wyrok SN z 4 kwietnia 1979 r., I PRN 30/79, OSNC 1979/10/202).

Podstawa prawna:
  • art. 775 § 1, art. 128 § 1, art. 1513 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: