eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy a niezdolność do pracy

Rozwiązanie umowy a niezdolność do pracy

2011-04-04 11:49

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę możliwe w okresie ochronnym?


3. Pismo rozwiązujące umowę można przesłać pocztą

Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 kp powinno nastąpić na piśmie ze wskazaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie. W oświadczeniu powinno być również zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Nie ma przeszkód, aby oświadczenie pracodawcy zostało przesłane pracownikowi za pośrednictwem poczty. W takim przypadku datą rozwiązania stosunku pracy będzie data, z jaką pismo pracodawcy dotrze do pracownika w taki sposób, że będzie on mógł zapoznać się z jego treścią (chyba że w oświadczeniu pracodawcy zostanie wskazana późniejsza data rozwiązania umowy). Decyduje więc data doręczenia wskazana na zwrotnym potwierdzeniu odbioru i tę datę należy wpisać w świadectwie pracy jako datę ustania zatrudnienia.

Natomiast w przypadku, gdyby pracownik nie odebrał z poczty przesyłki zawierającej pismo pracodawcy, umowa o pracę rozwiąże się z upływem 7-dniowego terminu po drugim awizowaniu przesyłki.

Zdaniem SN: Umowa rozwiąże się nawet, gdy pracownik nie odbierze pisma

Dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktyczne możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy.

Odmowa przyjęcia takiego pisma przez adresata, a także nieodebranie takiego pisma z placówki pocztowej mimo dwukrotnego awizowania przesyłki, bo adresat spodziewa się, że dotyczy ono rozwiązania stosunku pracy, nie ma żadnego wpływu na rozwiązanie stosunku pracy i nie opóźnia rozpoczęcia biegu terminu jego rozwiązania. (wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2005 r., sygn. akt I PK 37/05).

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 3, § 4, § 5, art. 36, art. 53 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93) w zw. z art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: