eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim

Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim

2013-02-20 12:55

Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie lekarskie © whitelook - Fotolia.com

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Możliwość rozwiązania przez pracownika umowy o pracę za wypowiedzeniem nie jest przy tym w żaden sposób ograniczona. Nie ma zatem przeszkód prawnych aby pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę.

Przeczytaj także: Przerwa między L-4 a wypowiedzenie umowy

Pytanie: Proszę o informację, czy przebywając na zwolnieniu lekarskim pracownica może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? Pracownica jest zatrudniona na czas nieokreślony, mniej niż 3 lata. Czy pracodawca będzie zobowiązany do wypłacenia zaległego urlopu, jeśli do końca okresu wypowiedzenia, pracownica będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Odpowiedź: Nie ma przeszkód prawnych, aby chory pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na czas nie określony. Możliwość rozwiązania przez pracownika umowy o pracę za wypowiedzeniem nie jest przy tym w żaden sposób ograniczona. Nie ma zatem przeszkód prawnych aby pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę, z zachowaniem obowiązującego go okresu wypowiedzenia (dla pracownika zatrudnionego przez mniej niż 3 lata, ale przez co najmniej 6 miesięcy, okres wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 1 miesiąc).

Wymogi, jakie powinien respektować pracownik, to zachowanie formy pisemnej czynności rozwiązującej stosunek pracy.

Jedynie wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wiąże się z koniecznością przestrzegania jeszcze innych reguł, których celem jest ochrona zatrudnienia (ochrona trwałości stosunku pracy).

fot. whitelook - Fotolia.com

Zwolnienie lekarskie

Nie ma przeszkód prawnych, aby chory pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę.


Uwaga!
Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest również porozumienie stron. Do zawarcia porozumienia konieczna jest jednak zgoda zarówno pracownika jak i pracodawcy na sam fakt rozwiania umowy o pracę oraz na termin takiego rozwiązania. Inicjatywa co do chęci zakończenia umowy o pracę może pochodzić ze strony pracownika lub ze strony pracodawcy. Jeśli jednak pracodawca nie zgadza się na zawarcie takiego porozumienia, porozumienie takie nie dochodzi do skutku, a pracownik chcący rozwiązać umowę o prace musi złożyć wypowiedzenie.

Pracownikowi, który nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy należy wypłacić ekwiwalent pieniężny.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy


Jeżeli zatem do dania rozwiązania umowy o pracę pracownik pozostawać będzie na zwolnieniu lekarskim i nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości pracodawca zobowiązany będzie wypłacić mu wskazany ekwiwalent.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 1 - 2, art. 32 i art. 171 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Portal Kadrowo-Płacowy - aktualne informacje, analizy i porady dla płatników wraz z na bieżąco ujednolicanymi przepisami, orzecznictwem oraz narzędziami niezbędnymi specjalistom przy sporządzanych rozliczeniach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim

    monia22560 / 2013-02-21 10:26:46

    pracownik jest na zwolnieniu lekarskim od 15 lutego do 25 lutego ale 21 lutego konczy mu sie umowa o prace a jest na okresie prubnym.czy pracodawca ma prawo rozwiazac umowe bez wczesniejszego 2 tygodniowego wypowiedzenia. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: