eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Pełnomocnictwo: możliwości i konsekwencje

Pełnomocnictwo: możliwości i konsekwencje

2011-03-21 13:58

Przeczytaj także: Postępowanie podatkowe: pełnomocnictwo


Możemy na przykład przyjąć, że ekspedientka w sklepie odzieżowym ma uprawnienia do tego, aby sprzedać nam znajdujące się w tym sklepie ubrania. Kasjerka w banku jest uprawniona do tego, aby przyjmować od nas w imieniu tego banku pieniądze. Szef działu zakupów w dużym przedsiębiorstwie może dokonywać zakupów w imieniu tego przedsiębiorstwa.

Tego typu pełnomocnictwo jest jednak ograniczone, jeśli chodzi o rodzaj podejmowanych decyzji oraz kwotę, na jaką mogą opiewać ewentualne związane z tymi decyzjami zobowiązania finansowe. Ekspedientka w sklepie nie zawsze może nam udzielić rabatu na oferowane produkty, najczęściej musi się z tym zwrócić do swojego przełożonego. Szef działu zakupów w firmie z reguły może samodzielnie dokonywać zakupów do jakiejś określonej kwoty.

Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, upewnij się, że osoba, która prowadzi z tobą negocjacje w imieniu jakiejś firmy, posiada odpowiednie pełnomocnictwo, aby podjąć w tej sprawie wiążącą decyzję.

Jeśli osoba reprezentująca daną firmę przekroczy swoje uprawnienia, decyzja przez nią podjęta jest nieważna, chyba że mocodawca później potwierdzi podjęcie tej decyzji – na przykład wyrazi zgodę na zawarcie konkretnej umowy.

Prokura


Prokura (działalność „per procuram”) to szczególny rodzaj pełnomocnictwa handlowego. Jest to pełnomocnictwo o dużo szerszym zakresie niż pełnomocnictwo ogólne. Upoważnia do prowadzenia wszystkich czynności, także sądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa zarobkowego. Prokurent potrzebuje specjalnego upoważnienia tylko do niektórych czynności: sprzedaży przedsiębiorstwa, wydzierżawienia lub ustanowienia na nim prawa użytkowania oraz do sprzedaży i obciążania nieruchomości należących do tego przedsiębiorstwa.

Kto może udzielić prokury

W przeciwieństwie do pełnomocnictwa, którego może udzielić praktycznie każdy, prokury mogą udzielić tylko spółki prawa handlowego, to znaczy: spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo – akcyjne, akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Prokury nie może udzielić prokurent ani inny pełnomocnik spółki.

Kiedy, komu i w jakiej formie

Zadaniem prokurenta jest prowadzenie przedsiębiorstwa w imieniu przedsiębiorcy, dlatego też prokury należy udzielać w czasie prowadzenia działalności przez daną firmę. Nie można tego natomiast zrobić w okresie likwidacji spółki.

Prokura musi być udzielona w formie pisemnej, inaczej nie jest ważna. Zarówno udzielenie, jak i wygaśnięcie prokury musi być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Oto przykład prokury:

Zarząd spółki AGROFIRMA Sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach, przy ulicy Jasnej 1, udziela z dniem dzisiejszym prokury samoistnej Panu Janowi Nowakowi, zamieszkałemu w Kielcach przy ulicy Wesołej 2, legitymującemu się dowodem osobistym seria AB nr 123456 wydanym przez Prezydenta Miasta Kielc.

Prokurent upoważniony jest do wykonywania w imieniu wyżej wymienionej spółki wszystkich czynności sądowych i pozasądowych samodzielnie.
/data i podpisy/


Prokura może być udzielona jednej lub kilku osobom fizycznym – nie ma ograniczeń co do ilości prokurentów. Jedna spółka może mieć jednego prokurenta, kilku albo nie mieć ich wcale. Jeśli kilku prokurentów zobowiązanych jest do wspólnego działania, to jest to prokura łączna. W takim wypadku do zatwierdzenia określonej czynności potrzebna jest zgoda przynajmniej dwóch z tych łącznie ustanowionych prokurentów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: