eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Pełnomocnictwo: możliwości i konsekwencje

Pełnomocnictwo: możliwości i konsekwencje

2011-03-21 13:58

Przeczytaj także: Postępowanie podatkowe: pełnomocnictwo


Oto przykład pełnomocnictwa ogólnego:

Ja, niżej podpisany Adam Kowalski, dnia 2 czerwca 2010 roku udzielam pełnomocnictwa ogólnego Panu Janowi Nowakowi, zamieszkałemu w Gdyni przy ulicy Niebieskiej 2, legitymującemu się dowodem osobistym seria AA nr 123456 wydanym przez Prezydenta Miasta Gdyni, do prowadzenia mojego przedsiębiorstwa RYBAK z siedzibą w Gdyni przy ulicy Malinowej 1.
/podpis/


Pełnomocnictwo rodzajowe


Pełnomocnictwo rodzajowe umożliwia pełnomocnikowi regularne dokonywanie w imieniu mocodawcy czynności określonego rodzaju, na przykład sprzedawanie nieruchomości lub odbiór towarów w imieniu przedsiębiorstwa czy realizowanie przekazów pieniężnych.

Pełnomocnictwo rodzajowe może wyglądać na przykład tak:

Ja, niżej podpisany Adam Kowalski, dnia 2 czerwca 2010 roku udzielam pełnomocnictwa Panu Janowi Nowakowi, zamieszkałemu w Gdyni przy ulicy Niebieskiej 2, legitymującemu się dowodem osobistym seria AA nr 123456 wydanym przez Prezydenta Miasta Gdyni, do odbioru towarów w imieniu mojego przedsiębiorstwa RYBAK z siedzibą w Gdyni przy ulicy Malinowej 1.
/podpis/


Pełnomocnictwo szczególne


Pełnomocnictwo szczególne upoważnia pełnomocnika do dokonania w imieniu mocodawcy określonej czynności, na przykład sprzedaży określonego samochodu, zawarcia konkretnej umowy czy jednorazowego udziału w zgromadzeniu wspólników i wykonywania prawa głosu.

Przykładowe pełnomocnictwo szczególne:

Ja, niżej podpisany Adam Kowalski, dnia 2 czerwca 2010 roku udzielam pełnomocnictwa Panu Janowi Nowakowi, zamieszkałemu w Gdyni przy ulicy Niebieskiej 2, legitymującemu się dowodem osobistym seria AA nr 123456 wydanym przez Prezydenta Miasta Gdyni, do zawarcia w moim imieniu w dniu3 czerwca 2010 roku umowy kupna maszyny do produkcji wioseł z firmą WIOSŁO Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni przy ulicy Malinowej 1.
/podpis/


Pełnomocnictwo procesowe


Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pełnomocnictwo procesowe upoważnia pełnomocnika do zastępowania mocodawcy w postępowaniu przed sądem. Pełnomocnictwo procesowe może być ogólne, to znaczy może uprawniać pełnomocnika do reprezentowania mocodawcy w każdym postępowaniu sądowym, ale może również uprawniać pełnomocnika do reprezentowania mocodawcy w jednej, konkretnej sprawie.
Pełnomocnictwo procesowe udzielane jest najczęściej radcom prawnym lub adwokatom, zarówno przez osoby prawne, jak i przez osoby fizyczne. Jednakże osoby fizyczne mogą udzielić pełnomocnictwa procesowego także najbliższej rodzinie, czyli np. rodzicom, małżonkowi, rodzeństwu, dzieciom czy wnukom. Natomiast przedsiębiorcy (spółki oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) mogą ustanawiać swoimi pełnomocnikami procesowymi także własnych pracowników.

A oto przykład takiego pełnomocnictwa:

Ja, niżej podpisany Adam Kowalski, upoważniam radcę prawnego Andrzeja Malinowskiego z Kancelarii Wróbel i Wspólnicy s.c. z siedzibą w Sopocie przy ul. Pięknej 2, do działania w moim imieniu w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym w sprawie z własnego powództwa przeciwko Wandzie Nowakowskiej o zapłatę.
/data i podpis/


Zasada domniemania

Polskie prawo mówi także o czymś, co określa się mianem zasady domniemania umocowania. Polega ona na tym, że jako osoby trzecie mamy prawo domniemywać, że ludzie zajmujący w przedsiębiorstwie określone stanowiska mają uprawnienia do podejmowania określonych decyzji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: