eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana warunków pracy i płacy

Zmiana warunków pracy i płacy

2011-03-10 12:42

Przeczytaj także: Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające


Sąd Najwyższy niejednokrotnie wypowiadał się na ten temat. W jednym z wyroków (wyroku z dnia 9 listopada 1990 r., I PR 335/90) uznał, iż okoliczność, że rozwiązanie stosunku pracy następuje w trybie wypowiedzenia zmieniającego (a więc w konsekwencji nieprzyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy i płacy), a nie w drodze wypowiedzenia definitywnego, ma jedynie znaczenie dla oceny, czy przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy. Jeżeli bowiem pracownikowi zaproponowano odpowiednią pracę, to odmowa jej przyjęcia może być w pewnych przypadkach potraktowana jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy. Natomiast odmowa przyjęcia nowych warunków pracy noszących znamiona szykany, jak i nieprzyjęcie warunków wyraźnie z jakiegoś powodu niedogodnych dla pracownika, nie stoi na przeszkodzie uznaniu, że przyczyny rozwiązania stosunku pracy leżą wyłącznie po stronie pracodawcy.

A zatem rozstrzygnięcie wątpliwości występujących w pytaniu będzie zależało od całokształtu okoliczności sprawy m.in. od powodów zmiany lokalizacji firmy, od odległości jaką musiałby pokonywać pracownik z domu do nowego miejsca pracy, od kosztów jakie wiązałyby się z dojazdem do nowej siedziby firmy itp.

Zdaniem SN: Przy ustalaniu prawa do odprawy istotna jest ocena zaproponowanych warunków

Rozwiązanie umowy o pracę na skutek odmowy przyjęcia proponowanych warunków zatrudnienia może stanowić współprzyczynę tego rozwiązania. Zasadnicze znaczenie ma w tej sytuacji ocena, czy proponowane warunki były na tyle niekorzystne, że można było z góry zakładać, iż pracownik ich nie przyjmie. Ocena tej okoliczności należy do sądu. (Wyrok Sądu Najwyższego 12 sierpnia 2009 r., II PK 38/09, LEX nr 560731)

Podstawa prawna:
  • art. 29 § 1, art. 30 § 3, § 4, § 5, art. 42 § 1, § 2, § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 1, art. 8, art.10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: