eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy

2011-05-18 13:30

Przeczytaj także: GIP: zaległy urlop na żądanie ważny do 31 XII 2008


Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Na wniosek pracownicy pracodawca musi udzielić jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Taki urlop może wziąć również ojciec, który skorzystał z urlopu macierzyńskiego.

Niewykorzystany urlop

W zasadzie pracownik powinien (ma do tego pełne prawo) wykorzystać należny mu urlop w danym roku kalendarzowym. Jeśli tego nie zrobi, musi go wykorzystać najpóźniej do końca marca następnego roku. Nie dotyczy to urlopu udzielanego na żądanie, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Pracownik znajdujący się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę ma obowiązek wykorzystać urlop, jeśli pracodawca wyśle go na taki urlop. Nie ma tu znaczenia, która ze stron złożyła wypowiedzenie.

Urlopu udziela się w wymiarze proporcjonalnym do liczby miesięcy przepracowanych u tego pracodawcy w ciągu roku. Pracownik w okresie wypowiedzenia powinien też wykorzystać ewentualny zaległy urlop.

W razie niewykorzystania urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi należy się ekwiwalent pieniężny.

W przypadku, gdy stosunek pracy po wygaśnięciu zostaje bezpośrednio odnowiony z tym samym pracodawcą, ekwiwalent nie przysługuje. Taka sytuacja może na przykład mieć miejsce, gdy firma chce zatrudnić na czas nieokreślony osobę, która pracowała do tej pory na podstawie umowy na czas określony.

Urlop bezpłatny

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, gdy ten wystąpi z taką prośbą na piśmie. Okres urlopu bezpłatnego – w przeciwieństwie do urlopu płatnego – nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, ani do stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do emerytury.

Urlop bezpłatny może zostać udzielony na dowolny okres. Jeśli urlop bezpłatny udzielany jest na czas dłuższy niż 3 miesiące, pracodawca i pracownik mogą uzgodnić możliwość odwołania pracownika z urlopu, o ile zajdzie taka konieczność.

Po urlopie bezpłatnym pracodawca ma obowiązek przyjęcia pracownika do pracy. Podczas trwania urlopu bezpłatnego pracownika nie można zwolnić ani wypowiedzieć mu warunków pracy i płacy.

Urlop tylko przy stosunku pracy

Pracownik ma zagwarantowane prawo do urlopu, a zatem i do wynagrodzenia za czas urlopu, tylko w przypadku stosunku pracy. Jeśli pracownik świadczy pracę nie na umowę o pracę, a np. na umowę zlecenie, urlop ani wynagrodzenie urlopowe nie przysługuje.

Artykuł powstał na podstawie książki „PRACOWNICY – Praktyczny poradnik dla pracodawcy”, wyd. 3, maj 2010, wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o.

fot. mat. prasowe




Poradnik PRACOWNICY zawiera kompletne informacje dotyczące zagadnień kadrowych, począwszy od formalności związanych z zatrudnieniem pracownika, poprzez bieżące rozliczanie jego wynagrodzenia i należnych mu świadczeń, aż po kwestie związane z wypowiedzeniem. Z poradnika dowiesz się, jakie regulacje obowiązują w odniesieniu do czasu pracy, nadgodzin, pracy w nocy, niedziele i święta.

poprzednia  

1 ... 4 5

Urlop tacierzyński

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: