eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Limit godzin nadliczbowych kierowcy

Limit godzin nadliczbowych kierowcy

2010-11-24 13:35

Przeczytaj także: Jaka rekompensata za godziny nadliczbowe kierowcy?


Ważne! Liczy się każda godzina
Do rocznego limitu godzin nadliczbowych wlicza się wszystkie godziny pracy nadliczbowej, niezależnie od tego, czy pracownik wykonywał taką pracę w dniu roboczym, w niedzielę lub święto, czy w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Dla istnienia powyższego obowiązku zaliczenia do wskazanego limitu godzin pracy nadliczbowej nie ma również znaczenia, jaką formę rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymał pracownik.

3. Informacja powinna znaleźć się w świadectwie pracy

Ponadto pracodawca pamiętać musi, że określony limit godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym odnosi się do konkretnego pracownika, niezależnie od tego, u ilu pracodawców świadczył pracę w danym roku kalendarzowym. Dlatego też informacja o liczbie godzin pracy nadliczbowej powinna znaleźć się w treści świadectwa pracy, w rubryce „informacje uzupełniające”.

W przypadku zmiany przez pracownika, który przepracował już część spośród określonej puli godzin nadliczbowych zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego, kolejny pracodawca może polecić mu pracę w godzinach nadliczbowych w odpowiednio obniżonym wymiarze (np. 260 godzin pomniejszone o liczbę godzin nadliczbowych przepracowanych u poprzedniego pracodawcy).

4. Potrzebna będzie zmiana przepisów wewnętrznych lub umowy

Ponieważ wyższy niż 260 godzinny limit pracy nadliczbowej może zostać określony w układzie zbiorowym pracy bądź regulaminie pracy, niejednokrotnie do jego zmiany konieczne jest wprowadzenie odpowiednich modyfikacji w obowiązujących w zakładzie pracy aktach wewnątrzzakładowych. Konieczne jest przy tym zachowanie takiego samego trybu, jaki jest wymagany dla uchwalenia danego aktu wewnątrzzakładowego. W przypadku, gdy limit godzin nadliczbowych ustalony został w regulaminie pracy, jego zmiana jest możliwa dopiero po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Jeżeli jednak limit pracy nadliczbowej wynika wprost z zapisów umowy o pracę, dokonanie zmiany jej treści wymagać będzie dokonania wypowiedzenia zmieniającego bądź zawarcia z pracownikiem porozumienia w tym zakresie.

Podstawa prawna:
  • art. 12 i art. 20 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2004 r. nr 92, poz. 879).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także


  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: